October 28, 2020, 12:28 am

Кopoнaтa си гo нaпpaви cвoeтo: Kaтacтрoфaлнa тypиcтичкa ceзoнa вo БиХ

Поврзано

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека...

Филипче откpи кои пaциенти имаат потешka форма на ковид-19

Од самиот почеток ги пријавуваме апсолутно сите смртни случаи. Кај нас се случува да се земе брис, да биде...
- Advertisement -

Директорот на Туристичкиот одбор на Херцеговина-Неретва кантон (ХНК), Андрија Кречиќ, за порталот Кликс изјави дека Мостар и Меѓугорје претрпеле неброени загуби, додека Неум се појавил како единствен морски град во Босна и Херцеговина, кој живее од летниот туризам.

Иако ХНК нема јасни индикатори за состојбата или соодветни системи за евиденција, се проценува дека само околу 30 проценти од планираните посети биле реализирани во целиот кантон.

“Од почетокот на годината работите започнаа добро во Мостар и Меѓугорје, а потоа со појавата на вирусот, воведувањето на рестриктивни мерки и затворањето на границите, сè запре.

По опуштањето на мерките, дојдоа само домашните туристи, вели Кречиќ.

Во Мостар се очекуваа еден и пол милиони туристи, но 70% од нив не можеа да дојдат.

Ова доведе до раб на колапс на приватни лица и бизнисмени кои вложија огромни средства во градот на Неретва за да се подготват за најдобрата туристичка сезона во историјата на тој град.

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...

More Articles Like This