August 3, 2020, 12:49 pm

Кpитичнo во Индија – Петти ден по ред рекорден број на зaрaзeни лицa со Koвид-19

Поврзано

Германските ученици се вратија во училишните клупи

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Како на филм – Пoбeгнaлe од зaтвop од 12 кат со вpзaни чаршави

Бегство од затвор како на филм се случи во затвор во Оклахома. Двајца затвореници побегнаа од затворот на 12...

Хутите тврдат дека coбopилe американски дpoн во северен Јемен

Јеменските бунтовници Хути тврдат дека собориле американски дрон над областа Харад, северен Јемен. На сателитската телевизија Ал Мазир емитувана е...
- Advertisement -

Во Индија се е поголем дневниот број на инфицирани лица со новиот коронавирус. Според Универзитетот Џонс Хопкинс петти ден по ред е регистриран рекорден број на новозаболени, што се движи од 27.000 до 29.000 луѓе.

Индиската сојузна држава Махараштра е најпогодена од епидемијата со околу 8.000 новозаболени во изминатите 24 часа. Во Махараштра вкупно заболеле 275.000 луѓе, од кои 10.000 починале.

Во Мумбај заразени се речиси 100.000 лица.

Во меѓувреме расте бројот на заразени лица во сојузната држава Карнтака, каде во изминатото деноноќие регистрирани се над 3.000 новозаболени. Главниот град на државата Бангалор, познат како индиската Силиконска долина, на почетокот од неделата е ставен во карантин.

Со повеќе од 900.000 луѓе заразени со Ковид-19 и 24.000 смртни случаи, Индија е трета држава во светот по бројот на инфицирани со новиот коронавирус, по САД и Бразил.

Latest News

Мицкоски: Државата ја втурнувaaт во цpвeната зoнa на пpeзадолженocт, дoлгoт дocтигна 59,5%

Лидерот на партијата ВМРО-ДПМНЕ, на својата официјална Фејсбук страница напиша статус во кој што објави податоци од Министерството за...

Германските ученици се вратија во училишните клупи

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави која ги прекина летните одмори....

Како на филм – Пoбeгнaлe од зaтвop од 12 кат со вpзaни чаршави

Бегство од затвор како на филм се случи во затвор во Оклахома. Двајца затвореници побегнаа од затворот на 12 кат откако врзааа чарашави во...

Дpaма: СЈО бара извинyвaњe од Стево Пендаровски

Во врска со изјавата на Претседателот на Република Северна Македонија г-дин Стево Пендаровски која ја упати по повод чествувањето на Денот на Републиката од...

За само три месеци Владата на СДСМ го зголеми јавниот долг за милијарда евра

За само три месеци Владата го зголемила јавниот долг за една милијарда евра. Јавниот долг кој на крајот од првиот квартал оваа година изнесуваше...

More Articles Like This