Кpитичнo во САД – Рекорден број нoвoзaболeни и хocпитализиpaни лицa со Koвид-19

Поврзано

Ердоган ја „затвори славината“ и ocyди на жед милиони луѓе што живеат по течението на Еуфрат

Еуфрат е една од двете најважни реки во југозападна Азија. Од Турција тече преку Сирија до Ирак и се...

Руски научници откриваат кои средства за дeзинфекција го yбиваат кopонавирусот

Секое средство за дезинфекција го уништува кopонавирусот, изјави денеска директорката на Федералната служба за фитосанитарна супервизија на Русија (Роспотребнадзор),...

Сопствениците на базени во Косово ќе ја блokираат границата со Албанија ако не им се дозволи да работат

Сопствениците на базени за капење во Косово се зakaнија дека ќе ја блokираат границата со Албанија, доколку косовската влада...
- Advertisement -

Ковид-19 и понатаму се шири во САД, а во одредени сојузни држави забележан е рекорден дневен пораст на бројот на новозаболени и хоспитализирани лица поради Ковид-19.

Во измнинатите 24 часа во Аризона регистрирани се 1.061 лица инфицирани со новиот коронавирус, со што бројот на заболени се искачи а 27.864 луѓе, од кои 313 починале.

Рекорден број на новозаразени има и во Тексас, каде во изминатото деноноќие потврдени се 10.351 позитивни случаи, со што вкупниот број се искачи над 250.000 луѓе. Хоспитализирани се рекордни 10.083 луѓе, а вчера починале 99 луѓе од последици од Ковид-19, со што бројот на смртни случаи достигна 3.112.

Во Аризона, бројот на потврдени случаи со Ковид-19 вчера се зголеми за 3.038, со што вкупниот број на заболени лица се искачи на 119.930, а бројот на починати беше 69, па вкупниот број на смртни случаи е над 2.150 луѓе. Во Аризона е регистриран и рекорден број на хоспитализирани лица – 3.485.

Во Оклахома бројот на новозаразени лица се зголеми за 687, што е втор најголем дневен пораст досега забележан во оваа сојузна држава. Вкупниот број на потврдени случаи изнесува 19.779, од кои 15.136 оздравеле. Во Оклахома вчера починале пет лица и вкупниот број на смртни случаи изнесува 421.

Во САД вкупно се заразени 3.357.130 луѓе, од кои 137.418 починале, а 1.490.702 оздравеле.

Latest News

Ердоган ја „затвори славината“ и ocyди на жед милиони луѓе што живеат по течението на Еуфрат

Еуфрат е една од двете најважни реки во југозападна Азија. Од Турција тече преку Сирија до Ирак и се...

Пpoтести во Белград, дeмонстранти фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание

Учесниците на пpoтестот фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание на Србија, кога видоа дека пратениците излегуваат од зградата. Полицијата се обиде...

(Видео) Запленет имот и две телевизии на албански медиумски магнат поради трговија со дpoга

Албанските обвинитeли заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат, оcoмничен за изградба на неговата империја од трговија со дpoга. Специјалното јавно...

Руски научници откриваат кои средства за дeзинфекција го yбиваат кopонавирусот

Секое средство за дезинфекција го уништува кopонавирусот, изјави денеска директорката на Федералната служба за фитосанитарна супервизија на Русија (Роспотребнадзор), Ана Попова. „Секое средство за дезинфекција...

(Видео) Порака која ја крена Македонија на нозе: Кажи Северна бе овцо

Се чини Македонија го помина најтешкиот Илинден во својата понова историја, а можеби од памтивек. Граѓаните на Мечкин камен велат дека атмосферата била како...

More Articles Like This