ЛАВРОВ ПРЕДУПРЕДУВА: САД испорачуваат оружје во Украина

Поврзано

Кој ќе биде новиот претседател на САД?

Американскиот професор Хелмут Норпот, кој погоди пет од последните шест победници на изборите за Белата куќа, тврди дека Доналд...

Рекорден пораст на бројот на нoвoзaрaзeни од Koвид-19 во Токио

Во Токио во изминатите 24 часа се пријавени 224 нови случаи на коронавирусот, што е најголем дневен биланс од...

ЕУ со 22 милиони евра поддршка за нaјрaнливитe во палестинските теpитоpии

Европската Унија ќе обезбеди 22,7 милиони евра помош за најранливите групи во палестинските територии, кои покрај секојдневната лоша инфраструктура...

Соединетите Американски Држави испраќаат оружје и муниција во Украина, во кое нема само малокалибарско оружје, изјави министерот за надворешни работи на Руската Федерација Сергеј Лавров на телевизијата „Прв канал“.

„Сталните тврдења на натовците дека Украинците ќе бидат во НАТО им го сврте умот на воинствените партии во Киев, како и на претседателот Порошенко и тие луѓе сега го зголемуваат вооружувањето на контакт-линијата во Донбас. Американците повторно таму праќаат оружје и муниција и тоа не само малокалибарско, туку е и се поголем бројот на инструктори од Соединетите Американси Држави, Канада и други западни земји“, раскажа Лавров.

Лавров смета дека судирот меѓу Русија и САД расте, а тоа го потврдува и поместувањето на инфраструктурата на НАТО кон границите на Русија.

„Конфронтацијата се зголемува, напнатоста расте. САД го иницираа придвижувањето на НАТО кон нашите граници… во смисла распоредување на воена инфраструктура на нашите граници. САД, Канада, Франција, Германија ги поставуваат своите батаљони во балтичките и други држави кои се граничат со поранешниот Советски Сојуз. Тие исто така ја промовираат и иницијативата Грузија и Украина да бидат вклучени во НАТО… им пратиле официјална покана“, додаде Лавров.

Рускиот министер кажа дека политиката на Вашинктон кон Киев го зголемува ризикот од воен судир, што е „апсолутно не прифатливо“ за Русија.

„Ќе ве потцетам дека во Јужна Осетија, од другата страна на контактот – на грузиска територија – работеа американски инструктори. Така да овие постепени акции, секако, го зголемуваат ризикот, помеѓу останатото и до воена конфронтација, што апсолутно е не прифатливо за Русија и за тоа повеќепати беа предупредени американските партнери“, истакна Лавров.

Подготви:
Борислав Стоилковиќ

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести