ЛАВРОВ: Црна Гора ја вовлекуваат во НАТО пред заминувањето на Обама, без да го прашаат народот

Поврзано

Кpитичнo во Русија – Бројот на зaрaзeни лицa од Koвид-19 надмина 700.000

Во изминатите 24 часа во Русија се потврдени нови 6.562 случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заразени...

(Фото) Се продава нeиспрана кошула од Путин по цена од 2 000 евра

Непознато лице објави на веб-страницата „Авито“ дека го продава кошула на рускиот претседател Владимир Путин. Официјална Москва веќе ја...

Во бopбa пpoтив Koвид-19, Русија подготвена за извоз на лeкoт aвифaвиp

Поради недостигот на лекови против Ковид-19 во светот, Рускиот директен инвестициски фонд (РДИФ) е подготвен да го извезува лекот...

Москва смета дека Црна Гора се обидуваат да ја ,,вовлечат“ во НАТО пред истекот на мандатот на американскиот претседател Барак Обама, изјави министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров на конференцијата за медиуми по заседавањето на Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ во Хамбрудг.

lavrov-ria-1

Сега НАТО грозничаво ,, ја вовлекува“ Црна Гора во своите редови. Никој не го праша народот во Црна Гора. За ова прашање сметам дека е неопходно да се праша народот . Имам чувство дека сега се подготвуваат да ја вовлечат Црна Гора до истекот на мандатот на администрацијата на Обама-изјави Лавров.

Во Мај 2016 година , членките на НАТО потпишаа протокол за пристапување на Црна Гора во НАТО, што и дава статус на набљудувач на состаноците. После тоа државите-членки го ратификуваат протоколот , Црна Гора потоа ќе стане рамноправен член на НАТО.

 – Задоволни сме што на Советот на министри за надворешни работи јасно беше потврден  консензус за потребата од активна борба против тероризмот и да се зголеми ефикасноста од работата во борбата против  нарко-индустријата, и сметам дека тоа ќе биде најголем наш успех-рече Лавров.

– Се надевам дека овој консензус, кој е очигледен, ќе биде оплоден во документ-додава шефот на руската дипломатија.

Актуелно

Мамата у…- како се менуваше името на еден народ!

Минува и втората година како е променето македонското име, но се чини болката кај македонскиот народ се уште е...

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен во Управата за безбедност и...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

(Видео) Нова бoмбa – Заев договора да пaднaт cyдcки предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

На социјалните мрежи, утринава, се појави нова аудио бомба на која може да се препознае гласот на поранешниот премиер Зоран Заев. Од соддржината на...

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги интересира кој ќе понуди политика...

Повеќе вести