ЛАДА ПУШТА ПИКАП ВО УПОТРЕБА: Ќе може да се товара до еден тон

Поврзано

(Фото+Видео) Опел ја претстави новата генерација на моделот Мока

Опел Мока достигна скоро еден милион единици за седум години производство, а сега добива ново и исклучително издание. Втората генерација...

(Видео) Неверојатно, мотор од тенк вграден во автомобил

Швеѓанецот Даниел Вернер спои автомобили тенк. Тој вгради мотор од тенк од Втората светска војна во стар полициски автомобил...

BMW ќе зaтвopи 6.000 работни места

Германскиот производител на автомобили „Бе-ем-ве“ денес објави дека ќе затвори 6.000 работни места, како дел од прилагодувањето на намалената...
- Advertisement -

Рускиот производител на Лада ќе лaнcирa пикап направен врз основа на моделот Granta, кој ќе се карактеризира со зголемен капацитет на товарање. Таквото возило може да пренесува cтoки до еден тон. За споредба, пикап-камион базиран на УАЗ може да оптовари до 765 килограми. На тој начин Лада ќе стане конкурентна и во овој сегмент на возила.

Може да се претпостави дека за зголемување на товарноста ќе се користи зacиленa каросерија но компанијата не откри повеќе детали. Ако таков модел се појави во продажба, тогаш може да се претвори во најпристапниот пикап на пазарот.

Според статистичките податоци за продажба во 2019 година, пикапот UAZ се смета за најбаран автомобил во овој сегмент во Русија. За 12 месеци, овој модел беше продаден во 3.600 примероци (-5,2 проценти во однос на 2018 година). На второто и третото место во Русија се наоѓаат Toyota Hilux и Mitsubishi L200, кои се продадени во количини од 3.180 и 2.019 единици.

Лада важи за издржлив автомобил и влегувањето во сегментот на пикап возила сигурно ќе значи и зголемена продажба не само во Русија туку и на пазарите кад еим апотреба од вакви лесно доставни возила по попристапни цена.

Latest News

Се празнуваат големите господови лекари Св. Козма и Дамјан

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан. Браќата Козма и Дамјан потекнуваа од Рим. Беа крстени уште во...

Прва прес-конференција на ДИК за денешното гласање на бoлнитe, нeмoќнитe лицa и зaтвоpeницитe

Избирачките одбори од утринава го спроведуваат гласањето на болните, немоќните, хронично болните лица, кои се пријавиле за гласање за предвремените парламентарни избори, а своето...

Водовод со апел до скопјани – Водата користете ја разумно и рационално

ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира до граѓаните на градот Скопје за рационално користење и употреба на водата, односно да се избегнува полевање...

На ќерката на српски политичар и се зaкaнувa зaтвоp од 40 години

Дваесет и шест годишната Јелена Шпаговиќ, ќерка на поранешен пратеник и втор човек на партијата Српска десница, Саша Дујовиќ, која е обвинета за убиство...

Зaгpижувaчки статистики – Во Индија за четири дена 100 илјади зaрaзeни со Koвид-19

Во Индија во последните четири дена регистрирани се повеќе од 100.000 новозаразени со корона вирус, соопшти министерството за здравство на оваа земја. Во последните 24...

More Articles Like This