ЛАЖАТ ОЧЕВИДЦИТЕ, ИЛИ ЛАЖЕ ПОЛИЦАЈКАТА: За нападот врз полицајката има очевидци, портпаролот на МВР во првичната изјава го потврди нападот

Поврзано

ПОРАДИ УЛИЧЕН ДEФEКТ: Корисниците од Усје денес останаа без вода

Прекин во водоснабдување денеска од 9 часот имаат корисниците од Усје. Како што соопшти ЈП „Водовод и канализација” –...

ЈСП СО ИЗВЕСТУВАЊЕ: Од утре нема да важи бесплатниот јавен превоз за возрасни лица

ЈСП Скопје информира дека од утре, вторник (2.06.2020 год) нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни...

МВР: 585 прекршувања на мерките за заштита од пандемијата за едно деноноќие

Министерството за внатрешни работи во континутитет презема мерки за контрола на почитување на одлуките на владата поврзани со справување...

Партискиот функционер на ДУИ, Бекир Асани при инцидентот кога пајак службата сакала да му го крене непрописно паркираното возило, ја турнал полицајката, по што таа се повредила.

Партискиот функционер на ДУИ, Бекир Асани при инцидентот кога пајак службата сакала да му го крене непрописно паркираното возило, ја турнал полицајката, по што таа се повредила.

Ова за Телевизија 24 го тврдат сведоци кои присуствувале на настанот. Дополнително, тие посочуваат дека таа се уплашила и ги повикала своите колеги, кои биле во поголем број.

Освен сведочењата на ТВ24, портпаролот на МВР Тони Ангеловски во првичната изјава за репортерот на Инфомакс.мк, ја потврди информацијата, објаснувајќи дека дошло до попречување на службено лице во вршењена работата, одговарајќи на прашањето дали лицето Б.А нападнало полицајка во близина на Мавровка.

-Но, според тврдеањата на нашите сведоци, Асани продолжил да ги навредува и нив, упатувајќи им погрдни зборови. При тоа, полицајците не превземале мерки за негово приведување. Сведоците кои зборуваа за телевизија 24, засега не сакаат да зборуваат пред камерите, но нивните сведочења се спротивни од официјалната верзија на МВР. Телевизија 24, вчера објави дека полицајката била амбулатски истретирана, со полесни повреди и веднаш била пуштена на домашно лекување, а и била закажана дополнителна контрола. Но во билтенот на МВР, не беше наведена инфорамцијата дека полицајката, побарала лекарска помош. Единствено, беше посочено дека, Бекир Асанаи само вербално ја нападнал, по што таму пристигнале и нејзините колеги. Денеска, и полицајката Јасмина Јаначковска, се појави на средба со министерот за внатрешни Оливер Спасовски. При тоа, МВР денеска ифнромитра, дека на прашањето од министерот дали имало било каков физички контакт и зошто полициската службеничка побарала медицинска помош, Јаначковска објаснила дека со лицето Б.А. имала само вербална расправија а не и физички контакт, објавува телевизијата.

„Според процедурата, возилата ги фотографиравме, и започнавме со нивно подигање. Во тој момент пристапи едно непознато лице за кое подоцна разбрав дека станува збор за Б.А., и почна да вика. Веднаш повикав засилување и дојдоа поголем број полициски службеници. Со лицето Б.А. Имав само вербална расправија, меѓутоа при повлекување од местото на настанот се удрив со левата рака во специјалното возило „пајак“, но не се здобив со посериозна повреда“ – изјави Јасмина Јаначковска.

За тврдењата на сведоците на Телевизија 24, од МВР велат дека доколку имаат поинакви сознанија, тие веднаш треба да ги пријават во полиција. Бекир Асани кој заработи прекршочна пријава, денеска беше недостапен за коментар. Но, разврската на инцидентот ја бранува јавноста. Крики се упатени дека секој напад на полицаец мора да биде строго казнет, а напад на жена полицаец уште построго.

„При било кој напад врз полицијата мора да се реагира строго, доколку ако таков напад доаѓа од висок партиски функционер и за таков напад кривично се одговара.“ – вели Мирјана Најчевска.

МВР против Асани поднесе прекршочна пријава за нарушување на јавниот ред и мир, за што максимална казна е парична од 500 до 800 евра. Претходно, МВР има регистрирано неколку инциденти во кои учествувал Асани. Едниот напад беше во собрание пред камери, кога Асани му удри шлаканица на новинарот Дулови. Министерството го сомничи и за напад на претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, во 2016 година по неуспешниот обид да се стават темели на крст во Бутел.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести