ЛАЖЕЛЕ УШТЕ ВО МАРТ: Заев и Шекеринска уште во март знаеле дека нема да има датум за преговори, безочно ја лажеле Македонската јавност

  • May 13, 2019
  • Коментари

Интервју на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска објавено уште на средината на март за реномираниот Еуроактив, открива интерсни ставови и детали околку влазот на нашата земја во ЕУ и дали промената на името била и е клучната пречка.

 

Таа во своето излагање потенцира дека заслуга за успехот на спроведувањето на договорот од Преспа и промената на името на државата е НАТО, а не Европската Унија. Што се однесува за влезот на Македонија во ЕУ, Шекеринска потенцира дека промената на името не била клучна пречка, што исто така укажува на фактот дека, спротивно на тврдењата на Заев дека во јуни Македонија со сигурност ќе добие датум за преговори со ЕУ, биле лага.

Во продолжение следува целокупното интервју:

EUROACTIV.COM

Без можноста да се приклучи кон НАТО, договорот за промена на името во Северна Македонија со Грција (Преспанскиот договор) би бил мртов бидејќи страната на ЕУ не ги исполни своите ветувања, рече заменик-премиер на Северна Македонија и министер за одбрана, Радмила Шекеринска.

Говорејќи на настанот на германскиот Маршалов фонд во понеделникот (18-ти март) во Брисел, Шекеринска, близок сојузник на премиерот на Македонија, Зоран Заев, навести дека не може да се предвиди дали ЕУ ќе ги отвори вратите за пристап во Скопје како одговор на договорот за промена на името.

“Големата слабост за време на преговорите минатата година беше дека не можеме да предвидиме како ЕУ ќе одговори на Преспанскиот договор и дали тие ќе бидат доволно силни за да донесат одлука [на патот кон ЕУ во ЕУ]”, рече таа.

Во февруари двете балкански земји го прекинаа 27-годишниот спор за името, подигајќи го ветото на Атина на патот кон ЕУ и НАТО за Северна Македонија. Македонија е кандидат за ЕУ ​​од 2005 година.

Сите земји на ЕУ, освен Унгарија, јавно го поздравија договорот во Преспа. (Поранешниот премиер Никола Груевски, обесхрабрувач на Преспанскиот договор, избега во Унгарија каде што добил азил.) Сепак, според Шекеринска, ништо не се променило во пракса. Додека Скопје веднаш беше поканет да стане 30-та членка на НАТО, ЕУ не успеа брзо да ги исполни ветувањата за почеток на преговорите за членство во ЕУ во јуни.

И покрај поддршката за членство во НАТО, група земји-членки на ЕУ, како што се Франција, Холандија и Данска, не се подготвени да ги земат предвид преговорите со ЕУ. Под притисок од овие земји, Комисијата ги одложи годишните извештаи за проширувањето по европските избори.

“Иако секоја земја во ЕУ се согласи дека ова е пробив за нивната надворешна политика во регионот, тие не беа во можност да направат неопходен исчекор”.

“Ако не беше можноста за НАТО, договорот од Преспа можеше да биде мpтoв, поради овој недостаток на испорака од страна на ЕУ”, рече Шекеринска.

“Ова е причината зошто, кога ќе ги анализираме тешките избори во нашиот регион, во Грузија, во Украина, надежта мора да биде силна и не може да биде двосмислена […] затоа политиката на отворени врати е неопходна, смета “, рече таа, додавајќи дека нејзината земја никогаш не очекувала” слободно возење “и знае дека нејзиното членство во ЕУ не се потпира само на договорот со Грција.

Сепак, не беа само земјите-членки кои додадоа неизвесност на патот кон ЕУ во Северна Македонија. Неколку часа пред грчкиот парламент да гласаше за договорот, конзервативниот (ЕПП) грчкиот комесар за миграции, Димитрис Аврамопулос, се спротивстави на договорот, велејќи дека е “проблематичен”.

Претходно «
Следно »