ЛАЖНА ПРИЈАВА ВО ТЕАРЦЕ: Медиуми и невладини се обидоа да предизвикаат тензии со лажни информации!

Поврзано

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Иловица

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Иловица. Неговото обраќање...

Јанушев во Видовиште и Мородвис, на граѓаните им ја престави програмата за престојните парламентарни избори

Носителот на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 3 и генерален секретар на партијата, Игор Јанушев, денес оствари средба со граѓаните на...

Мисајловски на средба со жителите на Ѓорче Петров и Орман

Носителот на листа во изборната единица 2 на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски денес оствари средба со жителите на Ѓорче Петров....

Гласањето на избирачкото место 2011 во Теарце се одвива во мирна атмосфера и без нерегуларности. Ова е генералната оценка на набљудувачите на коалицијата на невладини организации „Излези да гласаш“.

ilija-cvetkovski-640x363

Освен мали технички проблеми со неисправна УВ ламба, кога за кратко гласањето беше прекинато, по 15-тина минути проблемот со УВ ламбата бил решен по што гласањето продолжило и оттогаш трае непречено и без проблеми, изјави портпаролот на „Излези да гласаш“, Илијан Цветковски.

Според него, набљудувачите на „Излези да гласаш“ кои го следат изборниот процес во Теарце, се загрижени од информациите за поткуп на гласачи во текот на вчерашниот ден и агитирање на политички претставници да се гласа за една политичка партија…

За расчистување на овие сомнежи, откако вчера попладне лице од Теарце во секторот за внатрешни работи СВР Тетово пријавило поткуп при избори и гласање, полицијата веднаш реагирала, по што било утврдено дека нема кривично дело по пријавата за поткуп на гласачи во Теарце. Преземени се повеќе адекватни мерки и активности, разговарано е со пријавителот и притоа е утврдено дека нема елементи на пријавеното кривично дело, вели портпаролот на тетовската полиција Марјан Јосифовски, во изјава за повеќе медиуми.

-Некои од медиумите објавиле дека имаме и приведени лица. Нема ниту приведени, ниту повикани во полиција до овој момент. Значи од тоа што презедовме во текот на вчерашниот ден, а пред се со разговорот со лицето што пријави, не се утврдени елемети на пријавеното кривично дело. Еден човек беше тој што пријавил, детално разговараме со него и утврдивме дека пријавеното кривично дело нема елементи за понатамошна постапка, вели Јосифовски.

Од МВР велат дека случајот со поткупот во Теарце се истражува. Од страна на ОЈО се дадени насоки лицата што се посочени во записникот како сведоци и можни сторители да не се повикуваат во СВР Тетово во текот на 24.12.2016 година и 25.12.2016 година со цел да не се прекине изборниот процес и со постапката да се продолжи од понеделник, информираат од МВР.

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Иловица

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Иловица. Неговото обраќање...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Василево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Василево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Видео) Шекеринска e поголем лaжгo од Зоран Заев

Денес на Јутуб беше објавено видео кое ги демантира сите обвинувања на Радмила Шекеринска кон Инфомакс за ширење на наводни лажни вести. Имено на...

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во истиот период се починати пет...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

Повеќе вести