ЛАЖНИ АНКЕТИ КАКО АЛИБИ ЗА КАТАСТРОФАЛНИОТ ПОРАЗ: Спасов емитува лажни анкети, нарачани од Заев за да го лаже членството!

Поврзано

(Видео) Семејството на влacт нaрaчувалo на кого да му се зaпaли колата во Македонија, со такви бaндити имаме рaботa

Три години пропаганди, прикаски, вака било, така било. Но, на крај им се врати како бумеранг тоа што за...

Конечно ќе изградиме нов клинички центар во Скопје, 8-ми септември ќе биде дополнителен клинички центар и клинички болници во Штип и Тетово

Носителот на листата за пратеници од ИЕ 3 на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев денес се обрати пред граѓаните на Општина...

Власта е cилнo инкopпоpирaнa во cудcтвотo и тоа е основна причина за нeдoвeрбa на граѓаните во cyдиитe и јaвнитe oбвинитeли

Интегрален текст од изјава за вестите на Сител телевизија на Ружица Николовска, кандидат за пратеник во Првата изборна единица....

Ѓорѓи Спасов и неговата агенција „Рејтинг“ повторно влетуваат на помош на СДСМ како обид за креирање лажна преизборна еуфорија за наводно приближување на довербата во опозицијата до онаа на ВМРО-ДПМНЕ. Агенцијата „Рејтинг“ спровела анкета по нарачка од телевизијата „24 Вести“, телевизија под комплетно управување на СДСМ, на прашање „За која партија најверојатно ќе гласате на 11 декември“.

gorgi-spasov

Според „Рејтинг“ разликата помеѓу ВМРО – ДПМНЕ и СДСМ е намалена на 1,5 процент, па така 29,9 посто од граѓаните се изјасниле дека ќе гласаат за ВМРО – ДПМНЕ, додека 28,5 проценти кажале дека гласот ќе го дадат за СДСМ.

Со ваквите анкети всушност се почнува градењето на случај за непризнавање на резултатите и наведување дека изборите не биле фер, но овој пат заради веќе препознатливиот начин на работа, објавата на анкетата и резултатите се само тема за јавен потсмев. Ивор Мицковски јавно праша „Озбилно, ќе пласирате анкета од советникот на Заев, за братот на Заев“.
148658-520x344

Рејтинг, за потсетување, за претседателските избори предвиде победа на Стево Пендаровски со разлика од 150.000 гласови. На Заев и СДСМ пак им предвиде победа со разлика од 100.000 гласови. Со тоа агенцијата Рејтинг и Спасов за парламентарните избори во 2014 година направија промашување од 300.000 гласови.
ivor-za-anketata

Анкетата, пак, на Брима Галуп на две недели пред изборите покажа дека граѓаните најмногу доверба имаат во лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, односно со 20,8 проценти ужива скоро двојно повеќе доверба пред 11 проценти од анкетираните кои се изјасниле за Зоран Заев.

Во однос на изборите35,9 проценти од Македонците се изјасниле дека ќе гласаат за ВМРО-ДПМНЕ додека21,6 проценти посочиле на СДСМ. Споредбата во однос на вкупното гласачко тело, 25,8 проценти се определиле за ВМРО-ДПМНЕ додека 16, 7 проценти за СДСМ.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести