September 28, 2021, 11:22 am

ЛАЗЕ ВЕЛКОВСКИ ЌЕ БИДЕ РАЗРЕШЕН ОД ФУНКЦИЈАТА: Оливер Спасовски ќе поднесе предлог до Владата за разрешување на Лазе Велковски!

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, ќе поднесе предлог за разрешување на директорот на бирото за Јавна Безбедност Лазе Велковски поради скандалот предизвикан со службениот џип „Рејџ Ровер Дискавери Спорт“, кој директорот го злоупотребил за приватни цели, поточно и го дал на неговата ќерка да оди на одмор во Грција 

 

Во врска со случајот со користењето на службеното возило „Ренџ Ровер Дискавери Спорт“ со регистарски таблички СК-9559-АЛ кое на ден 2 август 2018 година, управувано од полициски службеник, вработен во Одделот за заштита на определени личности и објекти патувало на територија на Република Грција, а по спроведената истрага од страна на Одделот за внатрешна контрола и професионални стандарди е констатирано дека возилото било пратено со налог потпишан од директорот на јавна безбедност. Во својот исказ, директорот Велковски потенцирал дека ангажирањето на службеното возило го направил од крајна нужност, поради тоа што подолго време постоеле закани кон него и неговото семејство, а од причина што истиот ден тој бил работно ангажиран во врска со прославата на 2 август и заради нарушувањата на јавниот ред и мир во текот на прославата на Мечкин Камен, како и настани кои претходеле проценил дека е небезбедно неговата ќерка да патува сама. Заради што тој одлучил да го ангажира членот на своето обезбедување. Во овој случај целосно не било спроведена процедурата за службено патување и покрај налогот за патување, не е потпишано решение за службено патување. Заради ова, министерот за внатрешни работи г. Оливер Спасовски до Владата на Република Македонија ќе поднесе предлог за разрешување на директорот на Бирото за јавна безбедност, Лазо Велковски.- стои во соопштението на МВР.

Latest News

Наташа Петровска нe дojдe нa митингoт нa CДCM вo Битoлa – eвe кoja e пpичинaтa

Актуелната градоначалничка на Битола од редовите на СДСМ, Наташа Петровска, синоќа не се појави на стартот на изборната кампања...

More Articles Like This