January 23, 2021, 8:26 am

Лекари kpaделе оpгани од мpтви пациенти во Кина

Поврзано

Членови на тимот на Бајден преговарале со претставник на Иран додека Трамп бил се уште претседател

Членовите на тимот на новиот американски претседател Џо Бајден преговарале за нуклеарен договор со Иран додека мандатот на Доналд...

Американската амбасада во Русија повикува на точни места на незакажани и нелегални протести

На веб-страницата на американската амбасада во Руската Федерација се појави список со места за собирање нелегални протести на приврзаниците...

Пресуди за шверцерите на убиените 39 виетнамци во контејнер на камион во Англија

Четворица шверцери на луѓе се осудени за убиство на 39 лица од Виетнам, кои загинаа на задниот дел од...
- Advertisement -

Шест лица, од кои повеќето лекари, се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, јавија локалните медиуми.

Криминалната група ги лажела семејствата на починатите дека органите ги користат за да им помогнат на болните луѓе на кои им е потребна трансплантација, објави „Би-би-си“.

Истрагата утврди дека меѓу 2017 и 2018 година тие отстраниле црн дроб и бубрези од 11 лица во болниците во провинцијата Анхуи.

Во Кина има многу луѓе на списокот на чекање за органи, и на државата и е тешко да најде доброволни донори, додава „Би-би-си“.

Според извештаите на локалните медиуми, со трговијата со органи се занимавале четворица високо рангирани лекари, кои работеле во одделот за донирање органи во болници.

Претежно краделе органи од жртви на сообраќајни несреќи кај кои имало сериозни повреди на мозокот, додека другите органи останале неоштетени. Шефот на интензивна нега, Јанг Суксун, одел кај семејствата за да ги праша дали се согласуваат да ги донираат органите на починатиот, на што некои семејства дале писмена согласност.

Телата на починатите потоа биле однесени од болниците среде ноќ и биле ставани во комбе, кое било обоено во брза помош, а потоа органите биле вадени на непознати локации.

Органите подоцна биле продавани на поединци или болници во тајност, а криминална група била откриена кога се посомневал синот на една од жртвите.

Ши Ксианглин ги прегледал документите на неговата мајка неколку месеци по нејзината смрт во 2018 година, наведувајќи дека се согласил на донирање органи, сепак, тој открил некои недостатоци во документацијата, како и празни полиња, што укажувало на тоа дека не се знае каде одат органите.

Кога открил дека нема информации каде отишле органите на неговата мајка, го прашал Јанг каде се, на што шефот на интензивна нега му понудил голема сума пари само за да молчи, но тој отишол во полиција.

Latest News

(Фото) Собopи cтoлб: Teшкa cooбpaќајка вечepва на Pyзвелтова

Tешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на крстосницата меѓу улиците Франклин Рузвелт и Теодосиј Гологанов во центарот на Скопје...

More Articles Like This