September 26, 2020, 4:15 pm

Лековита вода – Ѓунис е Божјо чудо”

Поврзано

Нayчницитe ja paзoткpиja миcтepиjaтa зa Koвид-19: Oткpиeнo зoштo нeкoj ymиpa, a нeкoj нема cимптoми

Луѓето инфицирани со корона вирус можат да имаат симптоми од благи до непостоечки, па се до многу тешка клиничка...

Нayчницитe co нoвo иcтpaжyвaњe за Koвид-19: Кopoнaвиpycот мoжe дa пpeдизвикa Пapкинcoнoвa 6oлecт

Три различни научни студии во светот дојдоа до истиот заклучок – некои од пациентите по заразата со корона вирус...

Kpвната група влијае врз слабеењето: Луѓето од две kpвни групи тешko губат килограми

Луѓето кои имаат крвна група АБ + или АБ –, имаат потешкотии да го симнат вишокот килограми, тврди експерт...
- Advertisement -

Лековита вода која се наоѓа на југот на Србија, лечи камен во бубрег, хемороиди, главоболка и го подобрува видот. Лековитата вода извира кај Прешево, а се повеќе ја посетуваат Албанци од југот на Србија и Срби од косовскиот дел.

На административниот премин спрема Косово, луѓето застануваат, полнат балони од водата, затоа што веруваат дека од каменот тече лековита вода за ра збивање и исфрлање камен од бубрег, за подобрување на видот, а исто така помага и на луѓе кои имаат главоболка. Граѓаните од Церевајка и околните села зборуваат дека водата лечи и хемороиди.

Многу години наназад патев поради камен во бубрег. Го послушав комшијата и почнав да ја пијам оваа лековита вода. Еве веќе две години каменот го немам повеќе, а јас сум толку среќен што повеќе не чувствувам никаков пpоблем, изјави Неџат Ајдини од Прешево.

Кладенецот е во камен на висина од 15 метри, а водата е спроведена со црево. Каменот има два отвора, од едниот отвор тече вода од црквата св. Петка, а од другиот отвор извор од лековита вода.

Исто така чудотворна вода се наоѓа и во манастирот Ѓунис во нишката епархија. Водата прави чуда. Од неа немите прозборуваат, неподвижните проодуваат.

Легендата со настанувањето на манастирот познат по чудата се поврзува со дамнешните времиња и појавувањето на Мајката божја и изворот на местото каде е манастирот. Богородица прикажала 13-годишно девојче под кое се отворил изворот на лековитата вода.

Мајката Божја го благословила изворот кој денес лекува многумина и му рекла на детето да пренесе на сите на местото да се изгради црква. Оваа легенда потекнува од 1898. година.

Latest News

Состојба по градови: Скопје со скоро 7000 зрегистрирани случаи на ковид-19

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17483, бројката на оздравени пациенти е...

Активни случаи во Скопје: Состојба по општини

Активни случаи по општини Скопје денеска • Чаир – 62 • Гази Баба – 80 • Аеродром – 97 • Карпош – 83 • Центар – 91 •...

(Видео) Полицаецот бил претходно нaпaднат: Другата страна од вистината од инцидeнтoт со Ромите во Битола

Инцидeнтот во Битола кој се ширеше низ медиумите и социјалните мрежи последните денови изгледа има и друга страна. Според очевидци, видеото не е целосно,...

Најнови информации: 141 новозаболен, пoчинa едно лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-51, Куманово-12,...

Вака се намалува администрацијата: За три години за 300 проценти е зголемена бројката на партиски привремени вработувања

Јавна тајна е дека најголемиот дел од ветувањата на власта се однесуваат на вработувања во администрацијата, па последните податоци за зголемување на бројот на...

More Articles Like This