September 25, 2020, 6:35 pm

ЛЕТА ВО ВСЕЛЕНАТА, ПУКА ОД ЛАСЕР, НЕМА ПИЛОТ: Новиот руски авион, за кој ќе се грижи вештачка интелегенција!

Поврзано

Постpaшно од нykлeaрно opyжје: Ремек дело на руската apмија

Руските вoeни системи „Сармат“, „Авангард“ и „Јарс“ имаат извонредни бopбени карактеристики, тие се крајно опacни за потенцијалниот пpoтивник, пишува...

(Видео) Нова глaвоболka за Западот: Русите развиваат беспилотна подморница

Во последно време, рускиот воено-индустриски комплекс му посвети посебно внимание на развојот на проекти на беспилотни бродови, поточно подморници. Еден...

Кина и Русија се поблиски, заеднички работата на нова модерна подмopница

Русија и Кина заеднички ќе дизајнираат ненуклеарна подморница на новата генерација. „Во моментов соработуваме со кинеската страна на заедничкиот проект...
- Advertisement -

Новиот руски ловец-пресретнувач ќе има можности кои се граничат со научната фантастика. Авионот ќе можеда лета во вселената и да се движи без пилот, а тоа се само некои од неговите карактеристики

Проектот по назив ПАК ДП (перспективен авијациски комплекс, пресретнувач од долг дострел) во медиумите доби назив МиГ-41, а се очекува во пракса да го замени пресретнувачот МиГ-31. На социјалните мрежи во Русија се појавија и можни неофицијални верзии од дизајнот на футуристичкиот ловец:

МиГ-41 должен развивать скорость до 4,3 Мах ♥♥♥РОССИЯ♡RUSSIA♥♥♥ MiG-41 will have the 4,3 Max speed and will be Russian 6th generation jet fighter =================================== #Russia #Russian #RussianAirforce #Airforce #RAF #RAAF #SUAF #Sukhoi #MiG41 #Awesome #Amazing #Fighter #USSR #Россия #РФ #Армия #ВВС #Истребитель #Сухой #МиГ41 #России #СоветскийСоюз #Вооружение #Сил #Сильно #Прекрасно #Интересно #СССР #Круто =================================== Follow our friends : @rus_army_moments @russian_media @german_troops @turkish_armedforces @serbian_army @mighty_serbia @mighty_ussr @mighty_england @farhatmobin @russian_and_serbian_army @world_of_weapons @city_forces @army_of_spain @british_special_air_service @ww1andww2colourised_photos @pak_faa @american_and_russian_forces @empire_of_japan

A post shared by 🇷🇺Российская Федерация🇷🇺 (@russia_19the91_motherland) on

Леталото би требало да го замени МиГ-31, рекол Иља Тарасенко од корпорацијата МиГ.
„Развојот се наоѓа о фаза на финализација на изгледот на авионот. Тоа ќе биде постепена транзиција од МиГ-31 кон ПАК ДА“, рекол Тарасенко.

Овој авион, меѓутоа, нема да биде само модернизација на МиГ-31, туку потполно нова машина. Авионот ќе може да лета во вселената, ќе има ново оружје, нови брзини и нов оперативен дострел.
„Ќе биде потполно нов авион во кој ќе бидат искористени сосема нови технологии за лет во арктичката зона. Авионот ќе ја чува целата граница на нашата татковина. Потоа, ќе биде развиен и беспилотниот програм.“

Авионот и понатаму е во фаза на развој, но може да биде воведен во производство кон средината на 2020-те, рекол Тарасенко.

Авионот ќе може да лета со брзина четири пати поголема од брзината на звукот, наведуваат руските медиуми, повикувајќи се на тест пилотот Анатолиј Квочура. Ако ја достигне таа брзина, авионот најверојатно ќе биде опремен и со контролни системи со вештачка интелегенција, за пилотите да можат да се носат со такви екстремни услови на лет, рекол експертот за авијација Фабрицио Поли.

„Ќе има одредени елементи на вештачка интелегенција, бидејќи човечкиот мозок не може да размислува така брзо. Многу нови технологии ќе бидат вградени во овој авион, тоа е сигурно“, рекол Поли за РТ.

Авионот би можел да биде опремен и со ласерско оружје, бидејќи Русија располага со прототип на такво вооружување, вели Владимир Михејев, заменик директор на Конценрот за радиско-електронски технологии.
Според неговите очекувања, ваков систем би можел да стане дел од опремата на ловците од шеста генерација.

Latest News

Одложена средбата меѓу Белград и Приштина во Брисел

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог Белград-Приштина, Мирослав Лајчак рече дека состанокот на експертската група дијалог Белград-Приштина, закажан за...

Шаќири: Со етничкиот клуч за вработување Албанците се дeградирани и пoнижeни

Лиса Баута Шаќири, магистар по правни науки и гласноговорник против етничкиот клуч на вработувања кои беа најавени од страна на Владата, во денешното гостување...

Др. Марковски: Со само двајца инфekтолози во Комисијата за зapазни болecти не очекува лош период

Проф. д-р инфekтолог и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Вело Марковски во вечерашното гостување Што не е јасно на ТВ Алфа, вели дека во...

(Видео)Teнзичнo во Кавадарци, пoлициjaтa ги cпречува лозарите да излезат на пooтест пред општината

Кавадарци и околните села се под вистинска полициска окупација, откако лозарите најавија масовни протести пред зградата на општина Кавадарци незадоволни од откупната цена на...

(Видео) Се cyдрија три возила: Тешkа сообрaќајка кај Злokyќани

За среќа, според информациите, нема тешко повpeдени, но причинета е голема материјална штeта. Од она што можеше да се забележи на лице место, во...

More Articles Like This