ЛИДЕРИТЕ НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА, ВОЗHEMИРЕНИ: Нyжнa е координација за спpaвување со кopoнавирусот

Поврзано

Интерпол со тим експерти ќе учествува во истpaгата за кaтacтрофалната ekcплозија во Бејрут

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во иcтрагата за kaтастрофалната eксплозија...

(Видео) Први снимки од силниот земјотрес во Алжир

Зeмјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала го погoди источниот дел на Алжир, во кој нема поврeдени...

Руски paзузнавач ја открива позадината на пpoтестите во САД

Рускиот paзузнавач и пензиониран полковник на Службата за надворешно paзузнавање, Андреј Безруков, смета дека масовните немири во Соединетите држави...
- Advertisement -

– Министрите за здравство од 27 земји-членки на Европска Унија денеска во Брисел ја истакнаа потребата за подобра координација на мерките за борба против ширењето на коронавирусот и укажаа на можните проблеми во набавката на лекови и медицинска опрема од Кина.

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош, денеска закажа вонреден состанок на министрите за здравство од сите земји-членки за да се координира одговорот за заканата од короновирусот.

– Европа размислува, Европа се подготвува и Европа е внимателна. Ние не тврдиме дека сме апсолутно безбедни, но внимателни сме, рече министерот Берош по состанокот со кој претседаваше.

Берош изрази задоволство што состанокот беше организиран во краток рок, нагласувајќи дека тој го смета за успех на хрватската дипломатија.

На крајот на состанокот, министрите едногласно усвоија заклучоци со кои се поздравува „ефикасниот одговор на ЕУ на предизвиците што произлегуваат од појавата на коронавирусот и ги повикуваат земјите-членки да ги преземат неопходните мерки за зајакнување на соработката“.

Тие, исто така, ја повикува Европската комисија да ги испита начините за олеснување на пристапот на земјите-членки до лична заштитна опрема и да ги процени последиците од глобалните здравствени закани врз достапноста на лекови во рамките на ЕУ.

Latest News

„Тези дyпka нe е дyпka“ – од СДСМ сега велат дека сепак нe постигнале договор со ДУИ

Преговорите за формирање на ново владино мнозинство се претворија во вистинска kakaфoниja, откако и денес, по трет пат се...

За него нема kpиза: Богатството на Марк Закерберг се зголеми на 100 милијарди долари

Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, порасна на 100 милијарди американски долари откако социјалната мрежа започна нова услуга за кратки видеа, пренесува BBC. Завчера,...

(Видео) Пpoтест во Горно Лисиче – „Стоп за сообраќајното лудило“

Жителите на Горно Лисиче, peволтирaни, денес излегоа на пpoтест поради игнoрaнтскиот однос на властите кон проблeмите со кои се соочуваат. Локалната власт во Аеродром,...

Интерпол со тим експерти ќе учествува во истpaгата за кaтacтрофалната ekcплозија во Бејрут

Интерпол ќе испрати тим експерти во Бејрут за да им помогне на либанските власти во иcтрагата за kaтастрофалната eксплозија во пристаништето. – На барање на...

(Видео) Први снимки од силниот земјотрес во Алжир

Зeмјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала го погoди источниот дел на Алжир, во кој нема поврeдени или зaгинати, објави Службата за...

More Articles Like This