ЛИСТА НА СОМНИТЕЛНИ КОМПАНИИ: Знае ли воопшто Фејсбук, кој се имал пристап до информациите на корисниците?!

Поврзано

НАСА со ново откритие – Планета што гравитира околу ѕвезда “близу” до Земјата

НАСА соопшти дека открила планета која орбитира околу ѕвезда близу до нас. Новата планета е со големина на Нептун....

(Фото+Видео) Опел ја претстави новата генерација на моделот Мока

Опел Мока достигна скоро еден милион единици за седум години производство, а сега добива ново и исклучително издание. Втората генерација...

НАСА праќа сонда на месечината Диморфос за да пренасочува acтepoиди

Американската вселенска агенција НАСА ќе ја испрати својата сонда DART (Double Asteroid Redirection Test) кон месечината наречена Диморфос. Тоа...

Компанијата „Фејсбук“ соопшти денес дека ја прекинала соработката со канадската фирма за консултантски услуги во политиката „Егритејт И-Кју“ откако е објавено дека е возможно оваа фирма на недостоен начин да имала пристап до личните податоци на корисниците на Фејсбук


Фејсбук се наоѓа под голем притисок откако е откриено дека податоци на милиони корисници завршиле во рацете на консултатнската фирма „Кембриџ аналитика“, а Кристофер Вајли, човекот кој го пријави скандалот Кристофер Вејли, бивш вработен во Кејмбриџ Аналитика, тврди дека компанијата соработувала со „Егригејт И-Кју“.

„Во светло на неодамнешните настани дека е возможно ‘Егригејт И-Кју“ да е поврзан со СЦЛ и дека е возможно како резултат на тоа, на непристоен начин да добивал податоци од корисниците на Фејсбук, ги додадовме на листата на ентитети со кои ја прекинавме соработката додека трае нашата истрага“, се наведува во соопштението на Фејсбук.

СЦЛ е кратенка од името на фирмата „Лабараторија за стратешки комуникации“, која има договор со војската и владата, а сопственик е „Кејмбриџ Аналитика“, објаснува Ројтерс.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести