ЛИЦЕМЕРИЕ И СРАМОТА: Заев и министрите се сликаат во фабрика со 6.000 вработени што жестоко ја критикуваа, а самите не донесоа ниту една инвестиција

Поврзано

Меркел: Носам маска кога пазарувам во продавница

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека носи заштитна маска на лицето кога оди во продавница. „Ако ги почитувам правилата за...

РКЕ донесе одлука, ова се новите цени на гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ Согласно одлуката, горивата поскапуваат...

Нови цени на гopивaтa од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Премиерот Зоран Заев и дел од неговите министри, се сликаа во фабриката Кромберг и Шуберт која има 6.000 вработени. Оваа инвестиција е донесена во Македонија од претходната Влада на ВМРО-ДПМНЕ.

Посетата на Заев и министрите од СДСМ на фабриката Кромберг и Шуберт е во најмала рака лицемерна. Јавноста добро ги памети критиките кои Заев и неговата партија, тогаш од улога на опозиција, ги испраќаа на оваа адреса.


Понатаму, според анкетата политичката несигурност е исто така проблем и исто така компаниите сметаат дека на незадоволително ниво е и правната безбедност.

Имено, Македонија се соочува со најлошите економски резултати во последните години. Така земјата во првото тромесечје од оваа година имаше пад на просечната плата од скоро 876 денари односно забележан е пад на просечната плата во февруари овој месец од 3,6 %.

Македонија ја заврши годината со 0 % раст на БДП што е најкатастрофалниот резултат во историјата на земјата и најлош во регионот и Европа.


Понатаму, според анкетата политичката несигурност е исто така проблем и исто така компаниите сметаат дека на незадоволително ниво е и правната безбедност.

Имено, Македонија се соочува со најлошите економски резултати во последните години. Така земјата во првото тромесечје од оваа година имаше пад на просечната плата од скоро 876 денари односно забележан е пад на просечната плата во февруари овој месец од 3,6 %.

Македонија ја заврши годината со 0 % раст на БДП што е најкатастрофалниот резултат во историјата на земјата и најлош во регионот и Европа.

Во јавноста излегоа информации за зголемување на јавниот и државниот долг. Така оваа влада го зголеми јавниот долг на над 5 милијарди евра, а државниот долг на над 4 милијарди евра. Експертите велат дека психолошката граница од 5 милијарди евра задолжување е пробиена и ова значи дека граѓаните се во страв и грч за својата иднина и иднината на своите семејства.


Според сите овие информации не е воопшто за чудење скептицизмот и критиките од германските компании во Македонија. Експертите сметаат дека оваа влада не води добра економска политика и дека сите економски индикатори го покажуваат тоа.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести