September 25, 2020, 3:52 am

Локхиид Мартин најави наследник на легендарниот СР-71

Поврзано

Постpaшно од нykлeaрно opyжје: Ремек дело на руската apмија

Руските вoeни системи „Сармат“, „Авангард“ и „Јарс“ имаат извонредни бopбени карактеристики, тие се крајно опacни за потенцијалниот пpoтивник, пишува...

(Видео) Нова глaвоболka за Западот: Русите развиваат беспилотна подморница

Во последно време, рускиот воено-индустриски комплекс му посвети посебно внимание на развојот на проекти на беспилотни бродови, поточно подморници. Еден...

Кина и Русија се поблиски, заеднички работата на нова модерна подмopница

Русија и Кина заеднички ќе дизајнираат ненуклеарна подморница на новата генерација. „Во моментов соработуваме со кинеската страна на заедничкиот проект...
- Advertisement -

Како гром од ведро небо, Локхиид Мартин ги покажа плановите за наследник на легендарниот СР-71, суперсоничниот авион за набљудување кој постигнуваше брзина од Мах 3.

59-годишното летало, оригинално развиено како убер-пресретнувач, сеуште го држи рекордот за најдолго одржуван суперсоничен лет при брзина од 3,379 километри на час-многу побрзо и од .50-калибарски куршум.

Новиот авион, наречен СР-72, ке лета два пати побрзо, толку брзо што самиот воздух што ке влага во моќните мотори ке се движи колку СР-71. Да се држи внатрешно согорување при таа брзина во такви услови е слично на палење цигара среде ураган.Планираната способност на СР-72 да оди од нула до Мах 6 и назад до нула е трик кој што никој сеуште неможе да го повтори.

Сканкворкс,(дивизијата во Локхиид која го разви СР-71) изјавуваат дека пронашле начин за да ги движат турбо-џет турбините при високи температури и нивоа на моќност, доволно високо за да го изведат СР-72 до Мах 2.5.

Секундарните рам-џет/скрам-џет турбини, бараат брзина над Мах 3 или 3.5 за да оперираат, создавајки дупка помеѓу Мах 2.5 до Мах 3 за која Сканкворкс изјавуваат дека ја решиле, но не сакаат да коментираат како.

При хиперсоничен лет, нема соничен бум, но возухот што струи по авионот достигнува температури како во индустриска печка.

СР-71 се загреваше толку многу што панелите на телото од авионот беа дизајнирани да се лабави на земја, и при суперсоничен лет да се прошират една до друга.

Потенцијалниот хиперсоничен лет при брзина од Мах 5 и нагоре го придвижува истражувањето напред веќе 70 години, во добри или лоши времиња.

Дури и пред било која машина на човекот да достигне суперсонични брзини, хиперсоничниот домен ги фацинирал и најбрилијантите умови.

Сите успешни хиперсонични летала до денес биле катапултирани со помош на ракети.Најновите хиперсонични истражуваша на САД се фокусира на развивање на долгометражни проектили од типот на воздух,земја и вода со што носивоста на експлозивниот товар до посакуваната брзина се постигнува со ракетен погон.

Всушност, Фалкон 1 на Спејс Екс е делумно финансиран за да се создаде тип на ракета што може да поддржи поголеми товари при хиперсонична брзина.

И тоа е тоа што го прави СР-72 неверојатен.Ако Локхиид Мартин и нивните партнери успеат, летањето нема никогаш да биде исто.
Возило што може да полета и да слета на нормална писта, да лета побрзо од куршум- и тоа да го изведува економично – таа технологија за многу брзо време би се проширила низ целата авио-индустрија.

Latest News

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој...

Време: Сончево до 31 степен, попладне доаѓа дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон...

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

(Видео) Нов инцидент на полициска бpyталност

По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола, вечерва нов инцидeнт со исти исход се случи во Скопје. На видеото кое кружи на...

More Articles Like This