November 25, 2020, 2:03 pm

Локхиид Мартин најави наследник на легендарниот СР-71

Поврзано

(Фото)10 најдобри нови оружја за 2020 година

Саемот за оружје Shot Show 2020, кој што секоја година собира милиони Американци со цел да ги покаже најновите...

(Видео) Нeyништлив: Kaлашников тестиран во екстремни временски услови

Aвтоматската пушka Kaлашников била тестирана во еkcтремни временски услови, се вели во видеото објавено на ЈуТјуб. Авторот на блогот за...

Постpaшно од нykлeaрно opyжје: Ремек дело на руската apмија

Руските вoeни системи „Сармат“, „Авангард“ и „Јарс“ имаат извонредни бopбени карактеристики, тие се крајно опacни за потенцијалниот пpoтивник, пишува...
- Advertisement -

Како гром од ведро небо, Локхиид Мартин ги покажа плановите за наследник на легендарниот СР-71, суперсоничниот авион за набљудување кој постигнуваше брзина од Мах 3.

59-годишното летало, оригинално развиено како убер-пресретнувач, сеуште го држи рекордот за најдолго одржуван суперсоничен лет при брзина од 3,379 километри на час-многу побрзо и од .50-калибарски куршум.

Новиот авион, наречен СР-72, ке лета два пати побрзо, толку брзо што самиот воздух што ке влага во моќните мотори ке се движи колку СР-71. Да се држи внатрешно согорување при таа брзина во такви услови е слично на палење цигара среде ураган.Планираната способност на СР-72 да оди од нула до Мах 6 и назад до нула е трик кој што никој сеуште неможе да го повтори.

Сканкворкс,(дивизијата во Локхиид која го разви СР-71) изјавуваат дека пронашле начин за да ги движат турбо-џет турбините при високи температури и нивоа на моќност, доволно високо за да го изведат СР-72 до Мах 2.5.

Секундарните рам-џет/скрам-џет турбини, бараат брзина над Мах 3 или 3.5 за да оперираат, создавајки дупка помеѓу Мах 2.5 до Мах 3 за која Сканкворкс изјавуваат дека ја решиле, но не сакаат да коментираат како.

При хиперсоничен лет, нема соничен бум, но возухот што струи по авионот достигнува температури како во индустриска печка.

СР-71 се загреваше толку многу што панелите на телото од авионот беа дизајнирани да се лабави на земја, и при суперсоничен лет да се прошират една до друга.

Потенцијалниот хиперсоничен лет при брзина од Мах 5 и нагоре го придвижува истражувањето напред веќе 70 години, во добри или лоши времиња.

Дури и пред било која машина на човекот да достигне суперсонични брзини, хиперсоничниот домен ги фацинирал и најбрилијантите умови.

Сите успешни хиперсонични летала до денес биле катапултирани со помош на ракети.Најновите хиперсонични истражуваша на САД се фокусира на развивање на долгометражни проектили од типот на воздух,земја и вода со што носивоста на експлозивниот товар до посакуваната брзина се постигнува со ракетен погон.

Всушност, Фалкон 1 на Спејс Екс е делумно финансиран за да се создаде тип на ракета што може да поддржи поголеми товари при хиперсонична брзина.

И тоа е тоа што го прави СР-72 неверојатен.Ако Локхиид Мартин и нивните партнери успеат, летањето нема никогаш да биде исто.
Возило што може да полета и да слета на нормална писта, да лета побрзо од куршум- и тоа да го изведува економично – таа технологија за многу брзо време би се проширила низ целата авио-индустрија.

Latest News

(Видео) Бopбaтa пpoтив poдoвoтo нacилcтвo ja oбoи Вила Водно вo пopтoкaлoвo

Претседателот Стево Пендаровски се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите Нации, чија...

(Видео) Гo шитнa и jaзикот: Cтрумичани говopeлe бугapcки jaзик

Зоран Заев ги продаде и своите струмичани кои според него зборат на ист јазик како луѓето од Петрич, Бугарски. Според него Југославија и Комунистичката...

Министерката за образование ги гледа децата како „нивните“ и „нашите“?

Предвремено започнување на зимскиот распуст на учениците оваа година не е потребен, бидејќи во училиштата нема значително ширење на болеста, се огласи министерката за...

Автомобил со порака yдpи во портата на канцелариите на Ангела Меркел

Автомобилот удри во портата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин пред состанокот за новите мерки на корона во таа земја. На автомобилот...

Cвeдoштвo: “Пpaзнитe пoлици нa фpижидepoт мe нaтepaa дa зaминaм oд Мaкeдонија”

Сите сме свесни за тешката ситуација на Република Македонија поради која се отселуваат голем број Македонци кои се во потрага по поквалитетн животен стандард...

More Articles Like This