September 18, 2021, 8:03 am

Лошо им тргна средбата: Низа гафови на средбата Меркел-Рама

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска пристигна од Белград во Тирана, каде се сретна со албанскиот премиер Еди Рама.

Социјалните мрежи блеснаа, но не поради официјалниот дел од состанокот, туку поради серијата гафови што се случија пред почетокот на тет-а-тет разговорот во Палатата на бригадите, пред кој беше организиран свечен пречек.

Прво, бравата на мерцедесот со кој пристигна Меркел на средбата со Рама, беше блокирана или возачот заборави да ја отклучи вратата, па телохранителот беше фатен како тропа на вратата и се бори да ја отвори.

Ова веднаш беше проследено со непријатен поздрав од Рама и Меркел.

Имено, поради пандемијата на коронавирус, Ангела Меркел се поздравува со тубница, а видно возбудениот Рама ентузијастички ја подаде раката кон неа. По неколку моменти непријатна тишина, тие успеаја да се поздрават.

Следеше нов гаф за време на интонирањето на химната. Меркел поради нејзината здравствена состојба седеше за време на интонирањето на химната, но корисниците на социјалните мрежи беа збунети зошто и Рама седи.

Згора на сето тоа, Рама се најде на удар на „модната полиција“.

Тој доби критики за неносење класични, кожени чевли, туку дека ја пречекал „кралицата на Европа“ во мокасини. На многумина не им се допадна ниту неговата вратоврска.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

(Видео) Салиу: Како е можно премиерот да ги каже овие зборови?

Како е можно премиерот да ги каже овие зборови, прашува новинарот Фуркан Салиу, коментирајќи ја вчерашната изјава на Зоран...

More Articles Like This