May 16, 2021, 10:54 am

Лукашенко им ги одземa чиновите на 80 офицери и полицајци поради учеството на пpoтecтите

Поврзано

- Advertisement -

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, потпиша указ со кој им се одземаат титулите на 80 поранешни припадници на армијата и полицијата поради нивните активности за време на протестите на опозицијата, со што се дискредитираше нивната служба.

„Во моментот на влошување на социо-политичката состојба во земјата, со цел дестабилизација на одредени припадници на армијата и безбедносните сили, тие го охрабруваа расположението за протести, организираа или учествуваа на неовластени митинзи, објавија екстремистички материјал на социјалните мрежи, насоки за радикално однесување, објавени лични податоци на вработени во државна служба, новинари, припадници на полицијата и ги обвинуваа, ги навредуваа и се закануваа, се наведува во Уредбата.

Со дискредитација на честа и достоинството на војниците и припадниците на безбедносните сили, многумина од нив покажаа и непочитување на државните симболи, одбија да ги извршуваат своите службени должности, ги соблекоа еполетите итн.

„Против голем број од нив е поведена кривична постапка и се води меѓу другото и за организација на терористички акти“, се вели во одлуката на Лукашенко.

Да потсетиме, масовните протести на опозицијата започнаа во Белорусија на 9 август, по претседателските избори. Според Централната изборна комисија, актуелниот претседател победи на изборите со 80,1 процент од гласовите.

Опозицијата не ги призна резултатите од изборите и смета дека победи Светлана Тихановска. Покрај тоа, се одржуваат митинзи на приврзаниците на Лукашенко, чија инаугурација беше одржана на 23 септември.

Latest News

He им дoaѓa пaмeт: Зaтвopeн yгocтитeлcки oбjeкт вo Дебар пopaди нeпoчитyвaњe нa мepкитe, coпcтвeникoт e пpивeдeн

Еден угостителски објект во Дебар е затворен со пломба, а сопственикот лишен од слобода откако во контрола што била...

More Articles Like This