January 23, 2021, 7:49 am

Лукашенко најавува: Белорусија наскоро влегува во Руската федерација

Поврзано

Членови на тимот на Бајден преговарале со претставник на Иран додека Трамп бил се уште претседател

Членовите на тимот на новиот американски претседател Џо Бајден преговарале за нуклеарен договор со Иран додека мандатот на Доналд...

Американската амбасада во Русија повикува на точни места на незакажани и нелегални протести

На веб-страницата на американската амбасада во Руската Федерација се појави список со места за собирање нелегални протести на приврзаниците...

Пресуди за шверцерите на убиените 39 виетнамци во контејнер на камион во Англија

Четворица шверцери на луѓе се осудени за убиство на 39 лица од Виетнам, кои загинаа на задниот дел од...
- Advertisement -

„Треба да ја интегрираме економијата, луѓето и сл. Апсолутно нема што да се спречи. Напротив, треба да бидеме поблиску до Русија и тогаш ќе се решат политичките прашања. „Кога луѓето ќе видат дека веќе триесет години привлекуваме место во изградбата на Алијансата на две држави, тие поставуваат логично прашање: зошто?“, Рече Лукашенко.

Тој изјави дека Белорусите ги сметаат сите Руси за свои браќа, потсетувајќи дека двете земји имаат исти корени.

„Белорусите секогаш можат да се потпрат на нивниот постар брат – Русија. Во исто време, Русија знае дека, без Белорусија, би и било тешко со Западот “, додаде претседателот.

Што се однесува до рускиот претседател Владимир Путин, Лукашенко го смета за пријател со кого е секогаш во ист тим, како во спортот, така и во политичката арена.

„Путин докажа дека не е само мој, туку и пријател на народот во Белорусија“, рече тој.

Во интервју, претседателот на Белорусија најави дека нацрт-амандманот на Уставот на републиката може да биде подготвен до крајот на оваа година и може да биде усвоен на референдум. За тоа ќе се знае повеќе на Белоруското национално собрание, кое е закажано за февруари.

Latest News

Шаp планина повтоpно повод за koнфлиkт – Пpиштина и Белгpад се ckаpаа за Бpезовица

„Изјавата на премиерот на Косово, Авдулах Хоти, дека има намера да вложи 600.000 евра во Ски центарот Брезовица, од...

More Articles Like This