Лутиот Роналдо одбива да го обнови договорот со Реал Мадрид

  • June 12, 2018

Откако помина девет години со Лос Бланкос, Кристијано Роналдо очигледно бара лукративен договор на друго место.

Според шпанскиот весник Марка, португалскиот интернационалец е лут на понудата на клубот да го продолжи договорот, кој тој ја смета за скриена сугестија за него да се повлече.

Менаџерот на Мадрид му понуди договор со кој може да заработи 25 милиони евра годишно, додека Роналдо инсистираше на годишна плата од 30 милиони евра (35,4 милиони долари).

На 2 јуни, Кориер дело Спорт објави дека Роналдо планира да остане ако му исплатат 80 милиони евра годишно и навести дека може да го напушти Реал по победата во Лигата на шампионите.
Кристијано Роналдо е во Мадридскиот клуб од 2009 година.

Неговата плата за 2018 година изнесува 21 милион евра (24,7 милиони долари), но клубот Париз Сен Жермен е подготвен да му плати 45 милиони евра (53 милиони долари).

Роналдо во моментов е на тренинг со португалскиот национален тим, каде се подготвува за претстојниот Светски куп во Русија.

Португалија ќе го започне Светскиот Првенство против Шпанија, а следуваат натпревари со Мароко и Иран.

Светското првенство во ФИФА во 2018 година ќе се одржи на 12 стадиони во 11 руски градови, меѓу кои и Москва, Санкт Петербург и Сочи, од 14-ти јуни до 15-ти јули

Претходно «
Следно »