Луѓето вakциниpaни co Фајзер мoжe дa ce зapaзaт co овoj coj нa кopoнaвиpycoт

Поврзано

Cитyaциjaтa e зaгpижyвaчкa: Ceчeњeтo нa пpaшyмaтa вo Амазонија ce згoлeмилo зa 43 oтcтo

Сечењето на прашумата во Амазонија се зголемило за 43 проценти во април во споредба со истиот период минатата година,...

Јенс Шпан: Пaтyвaњaтa вo ЕУ ќe бидaт мoжни и бeз пoтвpдa зa вakцинaциja

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан смета дека летниот одмор во рамките на Европската унија ќе биде можен и...

(Видео) Macaкap вo Рио: Нajcмpтoнocнaтa пoлициcкa akциja вo иcтopиjaтa нa Бразил – oвa ce дeтaлитe

29-тата жртва на акцијата во фавелата Жакарезињо ја лансираше оваа рација во самиот врв на најсмртоносните полициски операции во...
- Advertisement -

Научниците објавија голема студија во која што проучувале 400 испитаници кои биле позитивни на коронавирусот најмалку 14 дена пред вакцинацијата против истиот.

Јужноафриканскиот сој бил осум пати позастапен кај оние кои што ги примиле и двете дози на вакцината отколку кај оние кои што не биле вакцинирани.

Мутираниот јужноафрикански сој може да се пробие во човечките клетки по вакцинацијата со Фајзер, покажало големото истражување.

Научниците проучувале 400 луѓе кои што имале позитивен тест на коронавирусот најмалку 14 дена пред да ја примат првата доза од вакцината или пак двете дози од истата.

Јужноафриканскиот сој бил осум пати позастапен кај позитивните лица кои што ги примиле и двете дози од вакцината отколку кај оние кои што воопшто не биле вакцинирани.

Научниците од Универзитетот во Тел Авив според таквите резултати заклучиле дека вакцинта е неефикасна во борбата со јужноафриканскиот сој. Јужноафриканскиот сој наречен и B.1.351, има мутации за кои што научниците стравуваат дека човечкиот имун систем нема да може да ги препознае или пак тоа ќе биде многу отежнато.

„Пронајдовме поголем процент на јужноафрикански сој меѓу вакцинираните луѓе по втората доза, во споредба со оние кои што не ја примиле вакцината“, вели истражувач од Институтот Тел Авив, Ади Стерн.

Британските научници предупредија дека јужноафриканскиот сој ќе стане доминантен во Велика Британија и истиот би можел да ја запре вакцинацијата и да ја врати земјата на почетокот од борбата со опасната пандемија.

„Daily Mail“ пишува дека јужноафриканската варијанта на коронавирусот го намалува дејството на вакцината за околу 50 отсто.

Исто така, тој сој на коронавирусот може да биде до 60 отсто позаразен од „оригиналниот“ сој на коронавирусот.

Latest News

Дoaѓa мoќeн acтpo пepиoд зa пapи и љyбoв: Oвиe тpи знaци ги oчeкyвa гoлeмa cpeќa зa вpeмe нa млaдaтa Мeceчинa

На 11-ти  мај не очекува млада Месечина во вредниот и амбициозен знак на Бик – оваа енергија не охрабрува...

More Articles Like This