ЛУЃЕТО КОИ ЈА ОЦРНУВААТ МАКЕДОНИЈА ВО СТРАНСКИТЕ АМБАСАДИ: Фамилии кои ги користат странските амбасадори во корист на Заев, на штета на Македонија!

Поврзано

ГОСПОД ЌЕ ГИ ЧУВА ДЕЦАТА: Родителите во државни фирми мора да одат на работа, на тие во приватен сектор им се заканува отказ ако...

Родителите од понеделник ќе се соочат со голем проблем со чување на децата откако Владата објави дека завршува седењето...

Велат не нема, но еве сме по цел свет- Македонци од Америка во маици со лик на Делчев

Македонски иселеници во Соединетите Американски Држави носејќи маици со ликот на македонскиот револуционер Гоце Делчев порачаа: Велат не нема,...

(Видео) МИХАИЛОВ: На Китка се врши невидено голема сеча на дрва?

Тортевски вели дека СДС биле мрзеливи. Слушајќи го, мене нешто друго ме загрижува во неговата изјава? Тортевски вели дека...

Во Македонија постои повеќедецениска пракса – локалниот персонал од амбасадите и останати странски претставништва да учествува во нереди, демонстрации, протести кои се политички мотивирани, и секако да заземаат политичка страна.

althauzer_zaev

 

Најчесто, вработени во странските амбасади во Македонија се бивши вработени и функционери кои биле актуелни во владата на СДСМ, или пак се сопружници на истакнати опозициски послушници кои со цел да изградат што подобра позиција за СДСМ, шпионираат, лажат и намерно пишуваат погрешни извештаи во кои се оцрнува се што прави актуелната влада.

Оттука не треба да не чуди што странските амбасадори се чести гости во штабот на СДСМ на Бихаќка, имајќи во предвид дека редовно добиваат дезинформации од семејствата на соросоидите.

saso_ordanovski

Така, во текот на вчерашниот ден на средба со Зоран Заев беше германската амбасадорка Алтхаузер во друштво со сопругата на Сашо Ордановски, Бјанка Зафировиќ Орданоска која пак е вработена како советник во Германската амбасада во Македонија.
За Ордановски, долго во Македонските медиуми се пишува дека токму тој и неговата сопруга ја злоупотребуваат блискоста со германската амбасада за свои лични цели и остварување на бизнис интереси со сомнителни личности и пари од Косово.

Но не е само Бјанка Зафировиќ Орданоска.

Во странските амбасади работат и сорпуги и блиски фамилијарни членови на голем број на опозициски послушници и соросоидни ботови, кои во текот на годините направиле завиден капитал шпионирајќи и оцрнувајќи ја сопствената земја.

Таков е случајот со Катерина Кус-Иванова Филкова, вработена во Делегацијата на ЕУ во Скопје, одговорна за Инструментот за претпристапна помош (ИПА) и Систем за импленентација на децентрализација (ДИС). Катерина е ќерка на Бранка Кус- Иванова, која може да се забележи на низа протести организирани од СДСМ, како и гордо фотографирана со опозицискиот лидер Зоран Заев.
branka-kus-2

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет е познат по своите ставови кои ја надминуваат неговата дипломатска мисија и постојано дава оценки кои се директно мешање во внатрешните работи на Македонија. Неговата службеничка/советничка/официрка за економски и комерцијални прашања Јована Бабушку е дел од демонстрациите на СДСМ и Сорос, кои неретко беа насилни. На нејзиниот Линкд ин профил стои дека е вработена во Британска амбасада од 2007 година.
nasi
Додека амбасадорот на САД во Македонија Бејли изјавува дека тие биле тука за да и помогнат на државата, и да ја запрат настанатата криза (која впрочем ја финансира владината УСАИД), децата на неговите службеници беа директно вклучени во предизвикување на хаосот по улиците, вандализам и насилство, во протестите организирани од страна на СДСМ.

Имено, ќерката на Кристина Каранакова инаку вработена како лице за координација помеѓу Амбасадата на САД во Македонија и СЈО, Бисера Каранакова е активно вклучена во насилството и вандализмот кој го организира СДСМ со пари од Сорос и УСАИД.

karanakova_SUD

Каранакова своевремено беше вработена како аналитичар во МВР, за подоцна да стане помошник-министер за меѓународна соработка во МВР се до доаѓањето на Доста Димовска. Откако раководната структура во МВР се смени, Каранакова ја користи претходната позиција и контактите за да лобира во Амбасадата на САД и да се вработи како советник на тогашниот амбасадор на САД во Македонија. За ова, таа бара препораки од тогашното раководство на МВР.

Во овој период за Каранакова во јавноста излегоа голем број шпекулации за нејзина наводна афера со Љубомир Фрчковски, кој тогаш само што ја започна професорската кариера откако претходно ја напушти власта.

karakanova-e1467466716635

Ќерката на Кристина Каранакова, Билјана Каранакова на свои 33 години беше фронтмен на насилните протести организирани од СДСМ, а финансирани од странски организации како што се организациите на Сорос и УСАИД (Владата на САД).
karanakov
Освен понежната половина од семејството Каранакови, во анти-државната кампања е вклучен и сопругот на Кристина, Влатко Каранаков.
Имено, Влатко Каранаков, сопругот на Кристина Каранакова е член на т.н „Професорски Пленум“ како редовен професор на факултетот за дизајн, и доктор по дрвоиндустриски науки.

 

Каранакова беше забележана од телевизиските камери од кои неуспешно се обидуваше да се сокрие како пристигнува во службен џип на Амбасадата на САД во Кривичниот суд, каде како задолжена за врска помеѓу американската амбасада и судските органи вршела притисок врз судиите, во врска со случаите на СЈО.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести