October 27, 2021, 4:32 am

Лeкapитe пpeдyпpeдyвaaт: Дoкoлкy имaтe вaкoв пpитиcoк вeднaш рeaгиpajтe

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Кардиологот Матс Халдин од Шведска посочи сериозни болести и состојби што се јавуваат како последица на хипертензија, меѓу кои се мозочен удар, срцев удар, срцева слабост и деменција.

Тој исто така посочи дека ако горниот притисок е помеѓу 140 и 160, а долниот е близу до 100, потребно е да се реагира. Во оваа фаза, проблемот со хипертензија може да се реши без лекови, а шведскиот експерт објасни кои методи се најефикасни.

Физичка активност

Според лекарите, половина час пешачење еднаш дневно може да го намали ризикот од развој на хипертензија. Д -р Матс, исто така, ги советува хипертензивните пациенти почесто да се качуваат по скали.

Заштита од стрес

Специјалистот нагласува дека релаксацијата е неопходна за одржување на здравјето на крвните садови и срцето.
– Понекогаш треба да ги исклучите телефонот, компјутерот и телевизорот за да избегнете непотребни грижи, вели експертот.

Спиење

Матс Халдин препорачува најмалку седум часа спиење дневно.

Балансирана исхрана

Исхраната треба да биде таква да не се дебелеете, бидејќи дебелината директно го зголемува ризикот од хипертензија. Шведскиот лекар, исто така, даде неколку совети за намалување на крвниот притисок, кои се поврзани со диетата:

– воведете контрола на големината на порцијата

– да изберете медитеранска исхрана – јадете јадења од маслиново масло, мешунки, риба, зеленчук и овошје

– намалување или целосно елиминирање на месните производи од исхраната

– контролирајте го внесот на храна богата со заситени масти

– намалете го внесот на сол

– откажете се од цигари и прекумерна употреба на алкохол.

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...

More Articles Like This