ЛOШИ БРОЈКИ ЗА АМЕРИКАНЦИТЕ: Половина од граѓаните на Србија ги сметаат САД за неприjaтел

Поврзано

НЕМА ВЛЕЗ И СО НЕГАТИВЕН ТЕСТ: Зaбрана за влез во Грција за жителите на овие македонски општини

Mинистерството за надворешни работи на Грција објави дека жителите од македонските општини каде има најмногу новозapaзени од кopoнaвиpycoт, нема...

(Видео) СТРАШНО НEВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Град со големина на лешник ги побeле улиците

Невреме проследено со грмежи, силни врнежи, ветер и град попладнево го зафати северот на Хрватска. Во Меѓумурје паѓал град со...

ВУЧИЌ: Мepкитe на Приштина се „лyди“, губимe еден милион евра на ден

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека новите правила на Приштина за влез на атикли во Косово се „луди“...

Половина од граѓаните на Србија сметаат дека САД и се непријател на Србија, како и дека треба да се градат добри односи и со САД и со Русија, покажа анкетата објавена од невладиниот Институтот за европски работи од Белград.

Четвртина од српските граѓани ги оценуваат односите меѓу Србија и САД со најниска оценка, третина даваат оценка од 3, 5 проценти, девет отсто даваат оценка 4, додека 4,9 проценти од граѓаните даваат највисока оценка – 5. На скала од 1 до 5 односите меѓу двете земји оценети се со просечна оценка од 2,34.

Половина од граѓаните на Србија ги сметаат САД за непријател на Србија (воглавно постарите од 60 години), 22 проценти сметаат дека САД се пријател, а 28 проценти не знаат како да одговорат.

Дека е важно Србија да има добри односи и со Русија и со САД смета 57 проценти од граѓаните, а 40,9 проценти се изјасниле дека Србија треба да има добри односи со Русија.

Околу 43 проценти од граѓаните веруваат дека во иднина односите меѓу Србија и САД ќе бидат подобри, а околу 47 проценти од граѓаните сметаат дека нема да има подобрување на односите.

На прашањето што би ги подобрило односите меѓу Србија и САД, 21,6 проценти рекле дека тоа е решение за косовското прашање, 12,8 проценти рекле дека тоа ќе се случи ако Косово и се врати на Србија, 10,8 отсто го наведува извинувањето на НАТО и воените оштети. 9,7 проценти не знаат како да одговорат, 8,1 процент сметаат дека тоа е пристапување на Србија во ЕУ.

Речиси половина од српските граѓани (49 проценти) веруваат дека евентуална посета на Доналд Трамп ќе ги подобри односите меѓу Србија и САД.

Актуелно

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

КОРЕКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ВЛАДАТА: Во уште една општина забрана за движење од четврток до понеделник

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

ИСКЛУЧОЦИ ОД ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ: Полицискиот час не важи за овие категории на физички и правни субјекти

Отстапките од забранта за движење има за неколку категории на физички и правни лица. Од овие забрани се изземени лицата кои обавуваат земјоделските активности,...

(Видео) ДЕТАЛИ ОД ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Карантин за дел од државата, забрана за одење на гробишта за целата земја

Владата на предлог на Комисијата за заразни донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни)...

Повеќе вести