May 14, 2021, 2:40 am

Лyдилoто во Амepика пpoдолжyвa: Американскиот Конгрес отkaжа ceдница пo пpeдупредување за можeн планиpaн нaпaд

Поврзано

- Advertisement -

Американска милитантна група, веројатно инспирирана со теоријата на заговор на КуАнон, за денеска планирала напад врз американскиот Конгрес, покажале полициски разузнавачки проценки, по што Претставничкиот дом ги откажа седниците поради безбедносни причини.

Безбедносната проценка, која обезбедувањето на Конгресот вчера ја доставил до пратениците, не ја идентификува групата, но времето на наводниот напад го сугерира нејзиниот идентитет.

Денеска, на 4 март, е денот на кој Доналд Трамп, според следбениците на заговорот на КуАнон, требаше да се врати на претседателската функција.

Полицијата во Вашингтон од вчера го зајакна обезбедувањето околу зградата на Конгресот.

– Сериозно ги сфативме тие разузнавачки податоци, но поради нивната чувствителност не можеме да откриеме повеќе детали, соопшти вчера полициското обезбедување на Капитол Хил.

Како што се наведува во соопштението, „зајакнато е обезбедувањето на Конгресот и со физички блокади и со човечко присуство, а полицијата соработува со локалните, државните и федералните партнери со цел да спречи каква било закана“.

Latest News

Власта во паника: СДСМ барале гасење на сигналот за интервјуто на Николоски

На половина од програмата која во дадениот момент имаше огромна гледаност и на социјалните мрежи одеднаш се „замрзна“. Вечерва емисијата...

More Articles Like This