МАДРИД НЕ ПОПУШТА: Косово може да влезе во ЕУ само како регион во рамки на Србија

Поврзано

Градоначалник поднесе остaвка откако го прeкршил полицискиот час за да оди на забава

Градоначалникот кој го прeкрши карантинот поради Ковид-19 за да присуствува на забава, поднесе оставка. Градоначалникот на Лутон, Тахир Малик,...

Над 300.000 зaрaзeни лицa со Koвид-19 во Шпанија

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Шпанија денеска ја надмина психолошката граница од 300.000, додека регионалните влади се...

Виена „најзелен“ град на светот, на секои 18 дена никнува нов парк во градот

Во последните 10 години преуредени и новоизградени се 65 хектари паркови. Градот со најдобар квалитет за живот оваа година...
- Advertisement -

Мадрид не попушта во ставот за блокада на интеграциите на Косово, пренесуваат српските медиуми и наведуваат дека Шпанија ќе се согласи Косово да биде дел од ЕУ, само како регион во рамки на Србија.

„Новости“ пишува дека Косово може да биде дел од Унијата само како посебна управа во рамки на Србија. Во таа смисла, Шпанците упатиле до врвот на ЕУ не само пишана забележшка, како што се зборуваше изминативе денови, туку и протестни документи, потврдиле за „Новости“ од шпанското министерство за надворешни работи, од каде порачале дека Мадрид нема да попушти.

„Ставот на Шпанија за непризнавање на едностраното прогласување за независност на Косово е заснован на принципот на територијален интегритет, почитување на меѓународното право и владеењето на правото“, изјавиле за белградскиот весник од службата за односи со јавност при Министерството за надворешни работи на Шпанија.

„Новости“ наведува дека ситуацијата со Каталонија дополнително го засилила односнот на Шпанија кон прашањето за Косово.

Latest News

Либан прогласи двонеделна вонрeдна состојба во Бејрут

Либан прогласи двонеделна вонредна состојба за градот Бејрут по катaстрофалната еkсплозија вчера во пристаништето во која загинаа повеќе од...

(Видео) Првиот контингент на руска помош за Бејрут пристигна во Либан

Министерството за вонредни состојби на Русија испрати пет авиони во Бејрут со мобилни болници, лекари, психолози и спасувачи, како и лабораторија за откривање ковида...

(Видео) Силниот ветер однесе покрив од зграда во Делчево

Невреме со силен ветар денес околу 13 часот го зафати Делчево. Ветарот успеа да откорне неколку лимени покриви меѓу кои и на една од...

Градоначалник поднесе остaвка откако го прeкршил полицискиот час за да оди на забава

Градоначалникот кој го прeкрши карантинот поради Ковид-19 за да присуствува на забава, поднесе оставка. Градоначалникот на Лутон, Тахир Малик, беше сликан на собир во...

Куќен притвop за раководителите на пристаништето во Бејрут додека трае истрaгата за еkcплозијата

Неколку раководители на пристаништето во Бејрут денес беа ставени во куќен притвop во очекување на истрaгата за kaтастрофалната експлозија, известуваат од Либанската Влада. Експлозијата...

More Articles Like This