МАДУРО СО ОСТРА ПОРАКА ДО САД: Доналд Трамп да ги тргне своите заразни раце од Венецуела!

Поврзано

Ново жapиште на кopонавирусот во Италија , медиумите тврдат дека главен винoвниk е маж од Косово

Во италијанскиот регион Трентино-Алто Адиџе е идентификувано ново жариште на коронавирус, откако маж се вратил во Италија, по посетата...

Трамп обвинyва: Америка е под оkyпација на левичарскиот фaшизам

Доналд Трамп изјави дека историјата на САД се наоѓа под опсaда на крајнолевичарскиот фaшизам во својот говор што го...

Истpaга пpoтив поранешниот француски премиер и министри поради Koвид-19

Неколку часа откако сега веќе поранешниот француски премиер Едуар Филип поднесе оставка, судот во Франција покрена истрага за тоа...

Се што треба за Венецуела да излезе од кризата е американскиот претседател Доналд Трамп да ја тргне „својата заразна рака“ од земјата која ги има најголемите резерви на нафта во светот, изјавил претседателот Николас Мадуро за АП.

Тој изјави дека американските санкции спрема нафтената индустрија на Венецуела се главна причина за се потешката ситуација во Венецуела.

Позициите кои ги заземаат САД и Русија по прашањето за Венецуела можат да ја претворат кризата во земјата во високоризична геополитичка борба помеѓу двете земји.

И покрај се поголемиот притисок, Мадуро изјави дека нема да се откаже од претседателската функција.

Тој повтори дека не ја сака хуманитарната помош што ја нуди САД бидејќи тоа се трошки од она што САД го украдоа од Венецуела.

Мадуро во интервју за агенцијата АП го критикуваше ставот на Доналд Трамп кон Венецуела, но и го повика претседателот на средба за да се реши кризата што настана откако лидерот на опозицијата се прогласи за привремен претседател.

САД досега не ги коментираше изјавите на претседателот Мадуро.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести