August 11, 2020, 10:46 am

Маж вработен во ФЕНИ позитивен на Ковид-19 во Кавадарци

Поврзано

(Фото) Kaко во kaфез, надpeaлни слики од Тајланд, еве како се одвива наставата

Надреалните фотографии од Тајланд покажуваат дека ученици одат во основно училиште, со маски, сместени во „кафези“ за социјално растојание,...

Биле пoзитивни на Koвид-19 – Мајка со три деца вpaтeнa од скопскиот аеродром

Мајка со три деца кои биле тестирани во приватна клиника, сите позитивни на коронавирус, не ги послушале епидемиолозите за...

Кoрoнaтa зeмa се пoгoлeм зaмaв – Во последните 24 часа повеќе од 253.000 нoвoзaрaзeни во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа се пријавени...
- Advertisement -

Маж на возраст од 57 години е новиот регистриран случај на корона вирус во Кавадарци. Лицето е син на пациент кој пред пет дена беше регистриран како позитивен, па поради тоа бил земен брис.

-Новиот случај е син на веќе позитивно лице, сега е без симптоми. Останува на домашно лекување, изолиран беше неколку дена и не одеше на работа по добивањето на позитивниот резултат на неговиот татко. Се прави анкета, се бараат лицата со кои бил во контакт изминатиот период – велат од Центар за јавно здравје Кавадарци за пациентот кој е вработен во ФЕНИ, односно Еуроникел Индустри.

Позитивниот резултат за ова лице стигнал доцна синоќа. Исто така, два позитивни резултати за лица од Кавадарци пристигнаа вчера во попладневните часови. Станува збор за лице вработено во фабриката Дрекслмајер и пензионерка од градот. Резултатите ќе бидат евидентирани во денешниот билтен на Министерството за здравство.

Со овој случај бројот на инфицирани во Кавадарци се искачи на 22. Активни се 16 случаи, од кои едно лице е од Демир Капија, но заведено под Општина Кавадарци.

Latest News

Вечерва coбир за спac на Универзална сала

Пред платото на Универзална сала вечерва во 20 часот ќе биде одржан собир во знак на револт откако во...

Филипче за кopoна летот за Финска, најголем дел од патниците патувале со косовски пасош

Венко Филипче на социјалните мрежи го објасни случајот за заболените со Ковид-19 стигнале во турку со лет до Финска. Во однос на информациите за летот...

Доколку Заев успее да го “кyпи” ДУИ за влада, тоа ќе биде дokaз дека не вредат ни пет пари

Од лош политичар не можеш да очекуваш добро решение, а од човек како Зоран Заев кој во политикава како да влегол директно од пазарџиска...

(Видео) Oвa е пpичинaтa за oбидoт за aтeнтaт врз американскиот претседател

Верувале или најголемиот удел во фармацевтската индустрија на САД е во Кина и Индија и го зголемува нивниот БДП. Фармацевтскиот пазар ќе достигне 1170 милијарди...

Ќе лeжaт зaтвop: На газдите кои зeмaa cyбвeнции, а не дaдoа плaти им се зaкaнyвa зaтвop

Сопствениците на компаниите што добија субвенции од државата за надминување на кризата со коронавирусот ќе мора да ги вратат парите, а ако се следи...

More Articles Like This