August 8, 2020, 12:10 pm

МАЗОХИСТИЧКА ПОЛИТИКА НА ЕУ: Европската Унија загуби над 100 милијарди евра поради сопствените антируски санкции

Поврзано

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и...

Мицкоски на 19-гoдишнинaтa од Кapпaлaк: Слава за хepoитe кои зaгинaa за Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку статус на Фејсбук денеска се потсети на трагично починатите херои за Македонија кај...

(Фото) Влaдaтa на Република Македонија оддаде пoчит на зaгинaтитe бpaнитeли на Кapпaлaк

Во име на Владата на Република Македонија, Драган Василевски, советник за одбрана на претседателот на Владата, денеска, положувајќи свежо...
- Advertisement -

ЕУ се казнува себеси со тоа што ги спроведува наредбите на Вашингтон и ја санкционира Русија, вели рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. Иако рестриктивната политика не им штети на САД, ЕУ претрпува милијарди во загуби.

Во интервју за шпанскиот весник „Ел Паис“, Лавров се пожали на лошата состојба на односите ЕУ-Русија, опишувајќи ги како далеку од нормални. Поделбите се разгоруваат од преку океанот, рече тој.

„Митската руска закана им е наметната на Европејците првенствено од надвор. Санкциите од европските земји врз Русија беа наметнати по директна наредба од Вашингтон”, вели Лавров.

Но САД не ги чувствуваат негативните ефекти од политиката што ја спроведуваат, за разлика од ЕУ.

„Проценките за загубите што ги имаат земјите-членки на ЕУ поради санкциите варираат, а според некои проценки би можеле да изнесуваат повеќе од 100 милијарди евра. Важно е европските политичари да го разберат ова”, рече Лавров.

Русија, која мораше да се одмазди со соодветни контрамерки, е подготвена да ги укине ограничувањата што ги наметна на европските стоки во 2014 година.

„Ние постојано зборувавме за нашата подготвеност да ги укинеме контрамерките. Сепак, ЕУ мора да го направи првиот чекор. Се надеваме дека на крај ќе преовлада здравиот разум бидејќи, објективно гледано, санкциите не се од корист ниту за Русија, ниту за ЕУ”, рече Лавров. .

ЕУ ѝ наметна низа економски санкции на Русија поради повторното обединување со Крим кое следеше по државниот удар во Киев и последователната граѓанска војна во источна Украина. Санкциите се насочени кон руската воена и банкарска индустрија како и кон високи владини претставници, бизнисмени и политичари.

ЕУ во неколку наврати ги продолжи санкциите. Во јули, Советот на ЕУ ги продолжи санкциите за руската економија до февруари 2019 година, а во септември ги продолжи ограничувачките мерки против 155 лица и 44 лица.

Во меѓувреме, се повеќе истакнати личности зборуваат во корист на укинување на ограничувањата. Минатата недела, поранешниот француски претседател Николас Саркози изјави за медиумите дека санкциите се контрапродуктивни и служат само за отуѓување на Москва и нејзино приближување кон Кина.

Latest News

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и...

(Видео) Зошто СДСМ кpиe неколку cтoтици илjaди eврa за peклaми на социjaлни мpeжи и од каде им се?

СДСМ е најнетранспарентната политичка партија во Република Македонија и тоа поттикнува многу сомнежи. СДСМ овие избори ги изведе на најнедемократски начин, вршејќи најголем изборен...

Од бaндит вoдaч не бидyвa, Заев се пpeпoтyвa затоа што и неговите му велат дека е гoтoвo

СДСМ пишманска! Трети ден во јавноста пуштаат соопштение дека имаат мнозинство, трет ден само што не ги спремиле звучниците на најјако со песната ,,Зоки...

Го yдpил и избeгaл – Момче пoвpeдeнo во cooбpaќajкa

На 08.08.2020 во 00:00 часот било пријавено дека во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ со повреди здобиени од сообраќајна незгода бил донесен Б.П.(24) од Скопје. Имено...

Мицкоски на 19-гoдишнинaтa од Кapпaлaк: Слава за хepoитe кои зaгинaa за Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку статус на Фејсбук денеска се потсети на трагично починатите херои за Македонија кај местото Карпалак пред точно 19...

More Articles Like This