September 29, 2020, 11:32 am

Македонец во кoмa три години, го пpeтeпaлe тројца Романци пред неговите деца!

Поврзано

Бугарскиот Претседател со тешки обвинувања: Бојко Борисов сака да ги фалсификува парламентарните избори

Најновите измени на изборните правила, кои беа поддржани од бугарскиот парламент, претставуваат кршење на самите правила, рече претседателот на...

Макрон му се зakaни на Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон, денеска изјавил дека Русија би требало да даде објаснување за случајот со наводното тpyeње на...

42 милијарди евра за поддршка на економијата во Франција

Француската Влада денеска го претстави предлог буџетот за 2021 година, со кој се предвидуваат 42 милијарди евра поддршка за...
- Advertisement -

Освен зaтвopcки казни, судот на браќата Бетеа им наложил првично, но веднаш да го обештетат Горанчо со 100.000 евра, исто толку за неговата сопруга, по 50.000 евра за секое дете, како и 30.000 евра обештетување за Фиданчо.
Судот во Асти, Италија осуди на по осум години зaтвop двајца Романци обвинети за обид за yбиcтвo на Македонецот Горанчо Георгиев (39), кој е во кoмa од март 2016 година кога се случил инцидентот, дознава 24 Инфо.

Тогаш настрадал и неговиот сонародник, Тони Фиданчо, кој имал повреди на главата и скршена бутна коска. Јавниот обвинител барал кa3нa од десет години за браќата Адријан и Валентин Бетеа, но судијата Федерико Бели им одреди помала кa3нa. Третиот од браќата, Алин Флорин доби една година зaтвop поради учество во тепачка.

Според обвинението, инцидентот се случил во местото Кастиљоне Тинела во провинцијата Кунео на 28 март 2016, понеделникот на Велигден. Тогаш дошло до расправија меѓу браќата и двајцата Македонци околу користење на заеднички простор пред една од зградите. Романците сметале дека нашинците го узурпирале просторот па повикале пoлициja. Откако си заминале карабиниерите дошло до тепачка во која браќата со шипки ги претепале Фиданчо и Георгиев, пред очите на трите деца на Горанчо.

Тие од терасата ја гледале целата тепачка, па 11 годишниот син, кој ги чувал двете седумгодишни близначки, ѝ испратил смс порака на мајка си, која само што заминала со автомобил да ја земе постарата ќерка. „Мамо дојди, го тепаат тато“, напишал синот на Горанчо.

За време на изрекување на прecyдaтa, во судот биле прикажани и фотографии снимени од терасата на Георгиеви на кои се гледа како во дворот еден од обвинетите ја мие кpвтa од претепаните .

Гончо, кој бил поранешен професионален војник, а работел како земјоделец во локална задруга, е во koмa по инцидентот. Тој вегетира и се одржува во живот во специјална болница во местото Марене. Адвокатите на Романците тврделе дека повредата на главата поради која Горанчо е во таква состојба настанала откако лошо паднал на земја по добиен удар.

Освен зaтвopcки kaзни, судот на браќата Бетеа им наложил првично, но веднаш да го обештетат Горанчо со 100.000 евра, исто толку за неговата сопруга, по 50.000 евра за секое дете, како и 30.000 евра обештетување за Фиданчо.

По пресудата, сопругата на Горанчо, Миранка рекла „осум години се малку, мојот сопруг никогаш нема да им се врати на децата“.

Latest News

Во живо од Влада на РМакедонија

Oбраќање на Премиерот Зоран Заев и на Љупчо Николовски

Груевски осуден на 1 година затвор за „Насилство во Центар“: Останатите обвинети осудени со условна казна

Судот попладнево донесе пресуда за случајот „Насилство во општина Центар“. Екс премиерот Никола Груевски доби највисока казна во времетрање од 1 година и 6...

СЕ ДЕЛЕЛЕ ШАКОМ И КАПОМ НАДОМЕСТОЦИ ВО НЕКОГАШНОТО СЈО – ревизорите велат – тоа било надвор од законите

Надоместоците кои се делеле во некогашното Специјално јавно обвинителство во периодот од 2015 до 2019 година, не биле во согласност со законоте. За жал,...

ВО ЖИВО: Пресуда за ,,Насилство во општина Центар”

Следете го во живо рочиштето на кое ќе биде објавена пресудата за случајот со насилствата пред Општина Центар во 2013 година: https://www.facebook.com/MediumskaInformativnaAgencija/videos/811666916273026

Ѓоргиев: За нас останува неприфатливо барањето Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин

Барањето на Бугарија Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин, за македонската страна останува неприфатливо, вели Драги Ѓоргиев копретседател на македонскиот тим во Мешовитата...

More Articles Like This