January 25, 2021, 9:10 pm

Македонија вечер го игра првиот натпревар на Cветското првенство во paкомет

Поврзано

Се огласи македонската Џудо федерација за случајот со поранешниот тренер обвинет за злоcтавување малолетнички

Македонската Џудо федерација во однос на последните информации за приведување на еден поранешен тренер по џудо, со обвинувања за...

Конте зapaбoти цpвeн кapтон: Тренерот на “Интер” ce иcклyчи и му yпaти “coчни збopoви” кoн cyдиjaтa

Интер не успеа да го победи Удинезе и не го искористи најдобро поразот на Милан од Аталанта, а на...

Никако да им тргне: Ракометарите претрпеа уште еден поpaз

Македонската ракометна репрезентација го претрпе вториот пораз во главната фаза на Светското првенство, откако попладнево загуби убедливо од Русија...
- Advertisement -

По ремито и поразот во претходните дуели, ракометната репрезентација на Македонија се надева на прва победа над Шведска вечерва од 20:30 часот на стартот од 27. Светско првенство во Египет.

На Европското првенство 2012 во Србија беше нерешено 26:26, а на квалификацискиот турнир во Гетеберог за Олимписките игри таа година во Лондон славеа Швеѓаните со 27:23.

Капитенот Кирил Лазаров очекува отсуството на девет репрезентативци на Шведска поради коронавирусот да помогне во желбата да се изненади фаворитот.

„Немаме информации за противникот, дури кога се качивме во авион видовме дека им недостигаат повеќе ракометари. Тоа е нашата шанса, иако Шведска секогаш е Шведска во светскиот ракомет, земја со богата историја и традиција. Сепак, во ракометот се можни изненадувања и ние веруваме дека можеме да приредиме едно вечерва“, изјави десниот бек на „црвено-жолтите“.

Во другиот натпревар од групата Ц домаќинот Египет на отворањето синоќа славеше против Чиле со 35:29.

Трите најдобри селекции од групата ќе продолжат во групата од втората фаза.

Latest News

Што се случува?: САД распореди мaринци во Норвешка, во близина на руската граница

Бројот на американски војници се зголемува во Норвешка, во непосредна близина на руската граница. Околу илјада маринци пристигнаа тука...

More Articles Like This