January 19, 2021, 9:44 am

МАКЕДОНИЈА ВО ЖОЛТА АЛЕРТНА ФАЗА: Денеска до 38 степени и УВ индекс 9

Поврзано

УXMP: Ведpo и студено до утре, во четврток снег

Ведро и особено студено ќе биде времето во утринските часови до среда и ќе биде проследено со слаб до...

Подгответе се за полара зима: Утре температурата до -14 степени

Времето утре ќе биде сончево и особено наутро студено, во северните делови со мала до умерена облачност. Ќе дува...

УХМР со пpoгнoзa: Вpeмeтo дo cpeдa cтyдeнo и ведpo, a зa вo чeтвpтoк вpнeжи oд cнeг

Ведро и особено студено во утринските часови ќе биде времето до среда, проследено со слаб до умерен северен ветер,...
- Advertisement -

Многу топлото време со натпросечна максимална температура се очекува и денеска, а жолта алертна фаза е најавена во Охридско, Преспанско, Тетовско, Гостиварско, Кичевско, како и во југоисточните делови на Македонија.

Температурата ќе се движи од 30 до 38 степени.

За попладне е најавена локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи.

Во Скопје сончево и многу топло со мала до умерена облачност, попладне во скопската котлина со услови за локален пороен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи од 17 до 35 степени.

Топлото време според најавите ќе продолжи до крајот на месецот кои насекаде ќе надминуваат 30, а долж Повардарието и 35 степени. Ултравиолетовото зрачење ќе биде многу високо, а вредноста на УВ индексот ќе изнесува 9.

Услови за појава на локален пороен дожд и грмежи ќе има во вторник во попладневните часови, кога не е исклучено овие процеси на места да бидат поинтензивни. Услови за нестабилност ќе има и во скопската котлина, особено во понеделник.

Latest News

Cocтојбатa нa Koвид-19 во Македонија: Peчиcи 90.000 зapaзeни oд пoчeтoкoт нa eпидeмиjaтa – ова се деталите

Македонија има речиси 90.000 заразени лица од почетокот на епидемијаПериодов намален е притисокот врз болницитеОсум илјади „Фајзер“ вакцини ќе...

More Articles Like This