МАКЕДОНИЈА ЗАМИНА ВО ИСТОРИЈАТА: Изгласан амандманот со кој Македонија се преименува во Северна!

Поврзано

Фетаи и Бубевски позитивни на корона?

Новинарот Миленко Неделковски на својот Фејсбук профил откри детали за љубовниот живот на екс специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи....

Николоски до Заев: Дали твоето семејство се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави?

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4 вечерва во Прилеп кажа...

Од утре нови цени на горивата во Македонија

Утре напладне, Регулаторната комисија за енергетика ќе ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Собранието на Република Македонија на продолжението на 64. седница со 67 гласа „за“, четири „воздржан“ и 23 „против“ го утврди нацртот на амандманот XXXIII на Уставот на Република Македонија.

Со првиот амандман се предвидува во Уставот зборовите „Република Македонија“ да се заменат со зборовите „Република Северна Македонија“, а зборот „Македонија“ се заменува со зборовите „Северна Македонија“, освен во членот 36, кој има историски апсект и се однесува на “посебните социјални права на борците од Антифашистичката војна и од сите националноослободителни војни на Македонија”.

Според пратениците од владејачкото мнозинство на чело со СДСМ, Амандманот 33 се однесува на името на државата и со него конечно се дефинира името на нашата држава во поширок историски контекст. Според нив, географската одредница Северна која се додава е практично реално, но и историско решение на дефинирање на модерна држава, која сака своето постоење да го гради на универзални принципи во глобализиран свет.

Од најголемата опозициска партија – ВМРО-ДПМНЕ, пак, истакнаа дека Договорот од Преспа е капитулантски и дека, според нив, со него проблемите нема да завршат, туку само ќе се отворат нови. Вмровските пратеници сметаат дека со договорот се става крај на Република Македонија, бидејќи практично ќе ја снема без, како што велат, грам барут.

Пратеникот Панчо Минов од ГРОМ рече дека очекувал повеќе од расправата за амандаманот, бидејќи тој претставува суштина на државните и стратешки приоритети на Република Македонија и побара јасно да се дефинира дека промената на името ќе се однесува на насловот и текстот на уставот, односно нема да има промена на преамбулата, како и дека промената на името ќе биде условена и настапи по нашето членство во НАТО и ЕУ.

Фандил Зендели од БЕСА, пак, рече дека како опозициска партија го поддржале Преспанскиот договор како предуслов за стратешките евроатлантски интеграции, иако имале забелешки и сугестии за договорот. Тој посочи дека побарале да се постават и други прашања при оворањето на уставот, како што е јазичната рамноправност и меѓуетничките односи.

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести