МАКЕДОНИЈА И ХРВАТСКА ПО ПРИМЕРОТ НА ЕВРОПСКИТЕ ЗЕМЈИ: Двете земји го признаа Гваидо за привремен претседател на Венецуела!

Поврзано

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19, СЗО пpeкинa со истражување на овие лeкoви

Светската здравствена организација соопшти дека ги прекинува испитувањата за лекот за маларија – хидроксихлорокин и комбинацијата на лекови...

Рекорден број на зaрaзeни во еден ден со кoрoнaвиpyc во светот

Во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што е рекорден пораст на бројот...

Во cyдиpи во Јужен Судан yбиeни најмалку 43 лицa

Најмалку 43 лица се убиени во борбите меѓу различни групи од населението во Јужен Судан, соопштија властите, пренесе ДПА. -Членови...

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров на својот твитер објави дека властите во Скопје го признаа Хуан Гваидо, водачот на венецуелската опозиција и претседател на народното собрание, за привремен претседател на Венецуела.

„Република Македонија, како и нејзините европски партнери, го поддржува Хуан Гваидо за привремен претседател на Венецуела, избран во согласност со уставот.“, напиша тој на социјалните мрежи.

Хрватското Министерство за надворешни и европски работи синоќа објави дека и Хрватска го признава водачот на венецуелската опозиција за привремен претседател на земјата.

Во соопштението објавено на официјалната страна на хрватското министерство „се осудува кршењето на човековите права и насилството во Венецуела и потребно е да се најде начин мирно да се одржат слободни и демократски избори.“

„Хрватска ги поддржува демократски избраните легитимни тела на Венецуела, Националното собрание и нејзиниот претседател,како и уставно избраниот привремен претседател. Затоа Хрватска се придружува кон одлуката на другите еврипски земји.“

Понатаму во соопштението се наведени и останатите европски земји кои го признаа Гваидо за привремен претседател, Шпанија, Португалија, Германија, Данска, Холандија, Обединетото Кралство, Франција, Австрија, Унгарија, Финска, Белгија, Луксембург, Чешка, Летонија, Литванија, Естонија, Полска и Шведска, известува Танјуг.

 

Актуелно

Уkpaдeни еден милион евра од куќа во Скопје

58.560.000 денари му биле украдени на скопјанец од скопската населба Нерези, откако крадец кој влегол преку прозорецот на неговата...

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка за формирање на една стабилна...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Повеќе вести