January 24, 2021, 10:07 am

Македонија – кандидат за претседавање со ОБСЕ во 2023 година

Поврзано

Пендаровски се консултира со правни експерти за Законот за попис, деновиве ќе се знае неговиот став

Претседателот Стево Пендаровски е во консултации со правни експерти, па потоа ќе го потпише законот за попис, изјавија за...

Внимавајте ако патувате: Влажни коловози, снег во Маврово и кај Стража

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интензитет провејува во Маврово и на планинскиот...

И нa Брнз и дojдe пpeкy глaвa: Beтoтo на Бугарија e pизик нe caмo зa Македонија, туку и за ЕУ

САД се разочарани од ветото на Бугарија поради бројни причини, а пред сѐ затоа што веруваат дека Македонија беше...
- Advertisement -

На годишниот министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа – ОБСЕ кој се одржува денес и утре во Тирана треба да биде разгледана кандидатурата на Македонија за претседавање со организацијата во 2023 година.

Кандидатурата е на предлог на македонското МНР, а со одлука на Владата. Министерот за надворешни работи Бујар Османи во текот на ноември соопшти дека со писмо го известил премиреот на Албанија Еди Рама, сегашен претседавач на ОБСЕ, со што и формално нашата кандидатура ќе биде ставена на дневен ред на декемврискот состанок на Организацијата.

Македонија годинава одбележа 25 години од членството во ОБСЕ и ова е прва кандидатура за претседавање со организацијата.

– Претседавањето со ОБСЕ ќе придонесе кон едно ново, подобро меѓународно позиционирање на Република Македонија како конструктивен актер и контрибутор во промоција на заложбите на ОБСЕ, а индиректно ќе се создаде и можност да се манифестира институционален капацитет кој се очекува од земја членка на НАТО и идна земја членка на ЕУ, истакна министерот за надворешни работи, истакна тогаш Османи.

На годишниот министерски совет на ОБСЕ во Тирана се очекува земјите членки да постигнат договор за избор на неколку најважни позиции во оваа најголема регионална безбедносна организација.

Latest News

СДСМ не може преку соопштенија да ја испере неспособноста на Радмила Шекеринска

СДСМ не може преку соопштенија да ја испере неспособноста на Радмила Шекеринска, реагираат денес од ВМРО-ДПМНЕ. Во прилог интегрален текст...

More Articles Like This