October 27, 2021, 5:26 am

Македонија мора да жpтвува нешто ако сака во ЕУ, како што жpтвуваше и Бугарија, вели Васиљев

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во земјите од поранешна Југославија, членството во ЕУ се зема здраво за готово, но во реалноста процесот бара жртви – на пример, Бугарија го поддржа Западот за време на југословенскиот конфликт и ја призна независноста на Косово, според бугарскиот новинар Бојко Васиљев.
„Првиот пример е затворањето на четири реактори, што Бугарија го направи на почетокот на 21 век, а 75% од општеството беше против тоа. Друг пример – Бугарија застана на страната на Западот за Косово и повторно три четвртини од општеството беа против (Бугарија ја призна независноста на Косово во 2008 година). Тоа беше вистинска жртва. Политичарите, лидерите што ги направија тие потези, беа свесни дека се жртвуваат себеси, дека ќе ги загубат политичките поени и, веројатно, нивната политичка иднина. Но, Бугарија се приклучи на Европската унија во 2007 година“, рече новинарот и водител на Бугарската национална телевизија Бојко Васиљев во интервју за новинарот Асен Џенова.

Васиљев, исто така, ги коментираше можностите за решавање на проблемите во односите меѓу Софија и Скопје, што ќе и овозможи на Македонија да се приклучи кон ЕУ: изготвување патоказ што јасно ќе ги наведе чекорите што мора да ги преземат двете страни, сериозен гест на Скопје, како како и помошта на сојузниците во започнувањето на дијалогот. Како што вели, во овој случај, Скопје би можело да биде под влијание на сојузниците од ЕУ – конкретно германските демохристијани на македонската партија ВМРО ДПМНЕ.

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...

More Articles Like This