August 6, 2020, 11:47 am

МАКЕДОНИЈА ПОЧНАА ДА ЈА РАСПАРЧУВААТ: Бугарија доставила над 30 страници со забелешки за учебниците по историја

Поврзано

Пендаровски за нaпaдите на Заев кон Инфомакс: Слободата на изразување е основно човеково право

По отворениот напад на Зоран Заев кон Инфомакс на прес-конференцијата по завршувањето на конститутивната седница на Собранието на Република...

(Фото) Cилниoт вeтeр oткоpнa дрвја на кејот на Вардар

Силниот ветер кој дуваше синоќа коренше дрвја на Кејот на реката Вардар. Најмногу дожд до осум часот изутрина наврнал во...

Mендух Тачи бара да ја води финансиската полициja?

Албанскиот портал Газета Експрес, објави детали од средбата на Зоран Заев и лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Имено порталот објави...
- Advertisement -

Бугарија достави над 30 страници со забелешки на учебниците по историја во Македонија, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева.

На пратеничко прашање во бугарскиот Парламент, Захариева рече дека заедничката Комисија за историски и образовни прашања формирана по Договорот за добрососедство помеѓу Бугарија и Македонија веќе имала два состанока, а третиот треба да се одржи до крајот на месецов. Се разгледуваат учебниците по историја и во двете земји, направен е преглед на учебниците од шесто до седмо одделение во Македонија и за нив се доставени над 30 страници забелешки.

Захариева вели дека иако бугарските претставници од комисијата констатирале сериозни проблеми во содржината на учебниците, атмосферата во комисијата е конструктивна.

Таа посочи дека комисијата секоја година до владите на двете земји ќе треба да доставува извештај за сработеното. За Бугарија, вели Захариева, е важно да се постигне меѓусебна согласност за заедничките историски настани, личности, кои би требало заедно да се чествуваат.

Членовите на заедничката комисија веќе ја утврдиле методологијата на работа, а договорено е состаноците да се одржуваат на ротациски принцип, еднаш во Бугарија, еднаш во Македонија.

Захариева истакна дека очекувањата од работата на комисијата се многу големи. Бугарските претставници во неа, како што наведе, се определени по сеопфатни консултации со Бугарската академија на науките и Факултетот по историја на Софискиот универзитет.

Шефот на македонскиот тим Драган Ѓоргиев вчера во изјава за Канал 5 рече дека Македонија и Бугарија немаат никакви различни гледишта за праисторискиот и античкиот период, а забелешките се главно за содржините од средниот век – за Самоиловата држава и за просветителите Св. Кирил и Методиј.

– Утврдени се пропусти и во нашите и во бугарските учебници и започната е анализа за дел од нив, вели Ѓоргиев.

Бугарскиот историрар Стефан Дечев, пак, очекува промени во учебниците по историја во двете држави, но укажува дека за тоа ќе биде потребен подолг временски период.

Со отворање на историографијата една кон друга и со вклучување на млади кадри кои имаат современо образование може да биде постигнат успех и меѓусебно разбирање, вели Дечев.

Latest News

Пендаровски за нaпaдите на Заев кон Инфомакс: Слободата на изразување е основно човеково право

По отворениот напад на Зоран Заев кон Инфомакс на прес-конференцијата по завршувањето на конститутивната седница на Собранието на Република...

(Фото) Cилниoт вeтeр oткоpнa дрвја на кејот на Вардар

Силниот ветер кој дуваше синоќа коренше дрвја на Кејот на реката Вардар. Најмногу дожд до осум часот изутрина наврнал во Демир Капија каде се измерени...

Mендух Тачи бара да ја води финансиската полициja?

Албанскиот портал Газета Експрес, објави детали од средбата на Зоран Заев и лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Имено порталот објави дека Мендух Тачи на оваа...

Сѐ уште нема одговopност за лекapката што влезе на ГАК и во Ремедика без да каже дека свекорот има Koвид 19

И по 56 дена полицијата нема откриено кој ја украде изјавата на лекарката што влезе да се породи на Гинеколошко акушерската клиника во Скопје,...

Четири години од поплaвитe во Скопје во кои зaгинaa 22 лица

Скопје денеска одбележува четири години од невремето што предизвика поплави во кои загинаа 22 лица. Попладнето на 6 август 2016, скопскиот регион беше погоден...

More Articles Like This