August 14, 2020, 12:33 am

МАКЕДОНИЈА СЕ ПРЕТВАРА ВО ДИВ ЗАПАД: Македонија се претвори во Див Запад, oткако Оливер Спасовски стана министер за внатрешни работи

Поврзано

Адеми: До трето одделение со физичко присуство, другите ученици ќе учат од дома

Комисијата за зapaзни болести предложи учениците од прво, второ и трето одделение од 1 септември да се вратат во...

Пендаровски: Ако Заев не обезбеди мнозинство, го враќа мандатот назад

Претседателот Стево Пендаровски по денешнатра средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека мандатот му го доверил на...

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Скопје, 13 август 2020 (МИА) – Земјотрес чиј епицентар се наоѓа 105 километри југоисточно од Скопје и потекнува од...
- Advertisement -

Техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски и неговиот лидер, аболицираниот Зоран Заев, во серија ја лажат македонската јавност, прикриваат и поттикнуваат криминал, а тоа внесува несигурност и вознемиреност кај граѓаните. Откако Спасовски е на чело на МВР се претворивме во Дивиот Запад, она што го гледаме во криминалистичките филмови, ни се случува на улиците. Граѓаните се плашат и да помислат што ќе биде кога Спасовски би бил на чело на МВР од позиција на владејачка партија.
oliver-spasovski-cador
Новинарството во времето на СДСМ

Новинарите, снимателите, фоторепортерите и медиумите се жртви на секојдневни закани по животот и физички напади, упади во редакции, не им се дозволува да ги извршуваат работните задачи, а притоа сторителите не се гонат и не ја добиваат соодветната казна.

За нецели два месеци беше нападнат фоторепортерот на „Република“ кој беше на работна задача пред седиштето на СДСМ на „Павел Шатев“, а колумнистот Никола Србов доби закани по животот од удбашот Иван Бабановски, и тоа директно во просториите на нашата реданција. Засега и двата случаи немаат соодветна завршница. Ниту се откриени напаѓачите на фоторепортерот на „Република“, иако се кријат во партискиот штаб на СДСМ, нуту, пак, Бабановски е соодветно санкциониран.

babanovski-upad-republika-520x298

На снимателот на Сител не му беше дозволено да ја извршува својата работна задача на местото на сообраќајката на Мила Царовска од СДСМ.

carovska_soobrakjajka

Шефот на Секторот за компјутерски криминал во Министерството за внатрешни работи доби забрана од министерот да учествува во ТВ-интерву во емисијата „Во центар“ на новинарот Васко Ефтов.

Спасовски замижува, а криминалците оро водат
hadzibulic-status-2-520x292
Полицијата на чело со Спасовски не презеде мерки кога Хаџибулиќ се заканува преку Фејсбук, ниту пак кога телохранителот на Зоран Заев Александар Трајков претепа десетина деца во дискотека.

g3-520x366
Полицијата на чело со Спасовски не ги заведува во билтенот прекршоците на високи членови на СДСМ, како што е сообраќајката на Мила Царовска, ниту пак дивеењето на Александар Трајков во Струмица и последно – престрелката на Партизанска. Но затоа, направи спектакл од невидени размери од полициск0-криминалната местенка на Диме Спасов.

soobrakjajjka-640x360
Начинот на којшто Спасовски раководи со МВР, и тоа во време кога СДСМ не е на власт, е спроведување на полициски режим, кој ќе прозиведе полициска држава кога СДСМ ќе дојде на власт. А во држава во која полицијата е паралелна власт, наместо во служба на граѓаните многумина завршуваат изедени од темнината, многу случаи остануваат нерасветлени, а граѓаните незаштитени. Удбашки, како во мрачното време на претходниот систем.

Лаги, афери, криминал, сектакли

Оливер Спасовски и СДСМ, поддржани од медиумите под нивна контрола лажеа дека постои некаква афера со возачки дозволи. Спасовски и СДСМ поддржани од медиумите под нивна контрола лажеа за наводна афера со лични карти се додека не се откри Фабриката за афери на нивниот сопартиец Чауш.
fokus-lazna-afera-pasosi
Оливер Спасовски и СДСМ инсталираа партиски послушници и лица со дебели криминални досиеја во Алфите и на други високи позиции во МВР и резултатите веќе ги гледаме и тие се поразителни.

kriminalicimvr
Граѓаните се свесни и загрижени дека нивната безбедност е препуштена на самите нив бидејќи единствениот фокус на Оливер Спасовски и СДСМ е конструирањето на афери. Оливер Спасовски мора да си поднесе оставка поради манипулациите со криминално–полициската местенка на дополнителниот заменик-министер за труд и социјална политика, Диме Спасов. Граѓаните веќе немаат доверба во него. Тој не само што со денови криеше дека заменик министерот Диме Спасов бил нападнат, туку граѓаните се уверија дека лажеше дека имало снимка во која што наводно се потврдувало дека немало напад.

Спасовски рече дека постојат аудио и видеозаписи дека Спасов го управувал возилото и дека не бил ниту бркан ниту пак нападнат од кого било, но снимките што ги објави Сител покажуваат дека не било така како што кажува Спасовски. Напротив, на снимките се гледа дека лицата со дебело криминално досие кои потекнуваат од скоското село Серава, како што наведе и самиот Спасов во изјавата на ТВ Нова непосредно пред прес-конференцијата на Спасовски, го бркаат, удираат по автомобилот што го управува Спасови и се обидуваат да го отворат и да го извадат надвот заменик-министерот.

-Лицата кои го пријавија дополнителниот заменик министер Диме Спасов, цело време додека возеле зад него зборувале со службеникот на МВР на бројот 192 каде и пријавиле дека некој им го удрил возилото. Сите разговори се снимаат и се зачувани, изјави Спасовски.


Спасовски уште рече дека досега не е поднесена кривична пријава против лицата кои наводно го бркале Спасов.

Јавноста не е изненадена, но е навредена од дрскоста на Спасовски, кој и покрај тоа што навистина постојат снимки, но такви кои ја поткрепуваат приканзата на Спасов, безочно лаже и се обидува некого да прикрие. Јавноста сака да знае кого штити Спасовски на чело на полицијата која треба да ги штити граѓаните од криминалци. Дали сме безбедни во држава во која безбедноста е во криминалните раце на СДСМ.

Република.мк

1 коментар

Latest News

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

ММФ: Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО), врз основа на информациите од...

(Видео) Воз се зaби во автомобил близу Тетово, има и повpeдени

Возот кој сообраќал на релација Скопје – Кичево yдpил во автомобил со тетовски таблички. Во сообраќајката се повpeдeни Б.С (22) и Б.Н (39) и двајцата...

(Видео) Под опсада амбасадите на Белорусија во Москва и Киев

Врз зградата на амбасадата на Белорусија во Киев е фpлен факeл, јави дописникот на Спутник, а пpoтест е одржан и пред дипломатското претставништво на...

More Articles Like This