September 30, 2020, 9:48 am

„МАКЕДОНИЈА“ ТРЕБА ДА СЕ ЗАШТИТИ ОД УНЕСКО: Името Македонија треба да биде заштитено од УНЕСКО како светско културно наследство!

Поврзано

„Година повеќе, но и мудрост повеќе“: Мицкоски го прослави својот 43 роденден

рестедателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва објави фотографија со торта на социјалните мрежи, по повод неговиот 43-ти роденден. „Година повеќе,...

(Видео) Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара поништyвaње на одлуката за ДУП-от во Расадник и отпочнување на нова транспарентна постапка

Сoветничка група на „ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за обнова на Македонија“ во општина Кисела Вода на денешната седница побара надополнување...

(Фото) Силјаноски гневно на Фејсбук: “Еве како го забетониравме нашето македонско државјанство”

“Еве како го “забетониравме” нашето “Македонско” државјанство”, напиша гневно на својата објава тој.
- Advertisement -

Архитектот Вангел Божиновски кој во изминатиот период беше еден од основоположниците на дефинирањето на модерниот македонски идентитет преку својот Фејсбук профил истакна дека УНЕСКО треба да го заштити името на Македонија како светско културно наследство.

 

Тој напомена дека Македонија е уникат и единствен геополитички и културен ентитет кој во историјата бил дефиниран само со едно име.

-Македонија е единствен геополитички и културен ентитет кој немал потреба да биде дефиниран преку други имиња во својата историја. Името Македонија треба да биде предложено како светско културно наследство под заштита на УНЕСКО. Македонската историја и археологија го потврдуваат тоа, напиша Божиновски во Фејсбук групата Бојкотирај референдум за промена на името.

Latest News

(Видео) Заев давал насоки на советниците од СДСМ во Тетово за ШИК Јелак

Премиерот Зоран Заев јавно потврди дека им давал насоки на советниците од СДСМ во Тетово да гласаат за бизнисот...

Ефтини лаптопи нема, најефтиниот е 40 илјадарки

На ден пред почетокот на учебната година продавниците каде што вообичано има компјутерска опрема,се празни-нема ниту еден лаптоп или компјутер по цена пристапна за...

Две години од пропаднатиот референдум за името

На 30 септември 2018 година граѓаните на Македонија рекоа „не“ за промена на името на македонската држава со масовниот бојкот на пропаднатиот референдум. Речиси две...

Шахпаска до народот: Ако немате компјутери ќе си купите во октомври

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска им порача на родителите на ученици од основно и средно образование дека имаат прилика да ги...

„Швалерите го шират коронавирусот“: Српски професор со шокантна изјава

Горан Белојевиќ, професор на Медицинскиот факултет во Србија, по кој знае кој пат ја шокираше јавноста зборувајќи за коронавирусот. Овој пат, тој ги обвини...

More Articles Like This