Македонија, Црна Гора и Албанија воведоа caнкции кон Белорусија

Поврзано

САД не го сакаат Фрчкоски за амбасадор

Љубомир Данаилов Фрчкоски, за кого неодамна беше објавено дека ќе биде новиот македонски амбасадор во Вашингтон, од Соединетите Американски...

Едностран договор: Во Македонија се гледа бугарска телевизија, но не и македонска во Бугарија

Од вчера македонските граѓани кои се на мрежата на Телеком можат да ја следата програмата на бугарската национална телевизија....

Вечерва 21:00 часот на Инфомакс – бomба интервју со Трифун Костовски

Вечерва 21:00 часот на Инфомакс - бomба интервју со Трифун Костовски нa oфицијалната Фејсбук страница на Инфомакс. -Следете вечерва на...
- Advertisement -

Пет европски земји се приклучија на санкциите на Европската унија против Белорусија, објави Советот на ЕУ.

„Земјите-кандидати: Република Македонија, Црна Гора и Албанија, како и Исланд и Норвешка, кои се дел од Европската економска област, се приклучуваат на оваа одлука на Советот (за санкции)“, се вели во соопштението.
Исто така, се забележува дека по овој чекор, овие земји ќе ги спроведуваат своите национални политики во согласност со одлуката на Советот на ЕУ.

Европската унија тогаш го поздрави пристапувањето на пет земји во третиот пакет санкции против Белорусија, кој стапи на сила на 17 декември минатата година.

Претходно, Европската унија неколку пати го објавуваше списокот на санкции против Белорусија: на 2 октомври, 6 ноември и 17 декември. Претседателот Александар Лукашенко е ставен на црната листа во втората група санкции.

Белорусија воведе реципрочни санкции кон Европската унија. Меѓу воведените мерки е суспендирање на активностите на координативната група „Белорусија-ЕУ“ и намалување на нивото на учество на земјата во Источното партнерство. На 18 декември, Министерството за надворешни работи на Белорусија објави дека подготви одговор на друга ограничувачка мерка на ЕУ.

Масовните протести на опозицијата започнаа во Белорусија на 9 август, по претседателските избори. Според Централната изборна комисија, актуелниот претседател Александар Лукашенко победи на изборите со 80,1 процент од гласовите. Опозицијата не ги призна резултатите од изборите и смета дека победи Светлана Тихановска.

Покрај тоа, се одржуваат митинзи на приврзаниците на Лукашенко, чија инаугурација беше одржана на 23 септември. Полицијата соопшти дека протестите во Белорусија радикализакују. Европската унија постојано изјавуваше дека не ги признава резултатите од претседателските избори во Белорусија. Во меѓувреме, голем број западни земји воведоа индивидуални санкции за луѓето за кои се верува дека се вклучени во изборни повреди и сузбивање на протестите.

Latest News

САД не го сакаат Фрчкоски за амбасадор

Љубомир Данаилов Фрчкоски, за кого неодамна беше објавено дека ќе биде новиот македонски амбасадор во Вашингтон, од Соединетите Американски...

More Articles Like This