December 4, 2020, 2:46 am

Македонија ја затвора границата со Србија и Косово?

Поврзано

Андоновска: Власта печали на маката на граѓаните и тестовите ги наплаќаат по огромни цени, термин и резултати се чекаат со денови

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог др....

Гpчки вecник откpивa: Бyгapcки авиoни ќе го чувaaт мaкeдонcкото нeбo

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека Македонија и Бугарија преговараат за вклучување и на источниот сосед во чувањето на македонското...

Ивo Инџeв: Избpaвме да го гaзиme нajcлабиот coceд

Бидејќи ги решивме сите спорови и прашања од нашата сопствена историја,тргнавме кон решавање на историски спорови со соседите. Но,...
- Advertisement -

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали ќе предложи ново затворање на границите кон двата северни соседи, откако таму почна да расте бројот на нови случаи. Во Македонија нови 173 случаи.

Нови 173 заразени од коронавирус во Македонија во последните 24 часа, и рекордни 15 починати во едно деноноќие, регистрираа здравствените власти. Рекордни се и бројките на тестирани граѓани – 1653. Најголем број нови случаи се во Скопје-75, Струга- 14, Охрид- 10, и Куманово и Тетово по 9. Починале 15 лица, од нив 12 пациенти на клиниките во Скопје, една пациентка во Струга, а двајца заболени дома. Оздравеле 150 лица.

Бројките деновиве растат во целиот поширок регион, а најмногу во Србија каде во последното деноноќие се регистрирани 359 нови случаи. И во Косово вчера биле откриени 120 новозаразени.

Од таа причина, Комисијата за зарaзни болeсти утре ќе одлучува дали, поради ваквиот развој на состојбата во соседството, да предложи воведување посебен режим на границите кон Косово и Србија, или целосно да ги затвори граничните премини.

Овие две земји, заедно со Албанија, се единствените во Европа кои досега дозволуваа слободен премин на македонски државјани, а реципрочно, и нивните граѓани можеа да се движат низ земјата.

Поради големиот број на новорегистрирани случаи од почетокот на јуни наваму, ЕУ одлучи да не им дозволи влез на македонските граѓани на територијата на земјите-членки. Статусот ќе се ажурира на секои две недели.

Latest News

Снoyден пoкaжа лавовcко cpце со пopaката до Tpaмп: Помилyвaj го Acaнж нe мeнe, спacи го нeгoвиoт живoт

Поранешниот американски разузнавач покажа какво лавовско срце има впрочем тој со последниот свој Твитер статус во кој испрати порака...

Словенија започнува масовно тeстирање со aнтигeни тестови за да се идeнтификуваат асимптоматските случаи

Владата на Словенија нарачала 1,5 милиони брзи антигени тестови за коронавирус, кои треба да започнат да се користат оваа година, рече министерот за здравство...

Андоновска: Власта печали на маката на граѓаните и тестовите ги наплаќаат по огромни цени, термин и резултати се чекаат со денови

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог др. Марија Андоновска, која зборуваше за...

Вечерва снег и магла на Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено со умерен интензитет, по наместа влажни коловози. Врнежи од слаб снег се бележат на Попова Шапка, но во...

Гpчки вecник откpивa: Бyгapcки авиoни ќе го чувaaт мaкeдонcкото нeбo

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека Македонија и Бугарија преговараат за вклучување и на источниот сосед во чувањето на македонското небо како дел од напорите...

More Articles Like This