August 3, 2020, 12:45 pm

Македонија ја затвора границата со Србија и Косово?

Поврзано

Дpaма: СЈО бара извинyвaњe од Стево Пендаровски

Во врска со изјавата на Претседателот на Република Северна Македонија г-дин Стево Пендаровски која ја упати по повод чествувањето...

Само во јули пoчинaлe 191 граѓанин од Koвид 19

Со втора најцрна корона статистика во Европа Македонија влегува во втората половина од летото. Четирите нови смртни случаи вчера...

Kpивични пpиjaви за зaбaвитe на Градиште

Поднесени се 2 кривични пријави за забавите организирани во Градиште, на плажите 2 и 3, пренесува „Слободен печат“. Полициските...
- Advertisement -

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали ќе предложи ново затворање на границите кон двата северни соседи, откако таму почна да расте бројот на нови случаи. Во Македонија нови 173 случаи.

Нови 173 заразени од коронавирус во Македонија во последните 24 часа, и рекордни 15 починати во едно деноноќие, регистрираа здравствените власти. Рекордни се и бројките на тестирани граѓани – 1653. Најголем број нови случаи се во Скопје-75, Струга- 14, Охрид- 10, и Куманово и Тетово по 9. Починале 15 лица, од нив 12 пациенти на клиниките во Скопје, една пациентка во Струга, а двајца заболени дома. Оздравеле 150 лица.

Бројките деновиве растат во целиот поширок регион, а најмногу во Србија каде во последното деноноќие се регистрирани 359 нови случаи. И во Косово вчера биле откриени 120 новозаразени.

Од таа причина, Комисијата за зарaзни болeсти утре ќе одлучува дали, поради ваквиот развој на состојбата во соседството, да предложи воведување посебен режим на границите кон Косово и Србија, или целосно да ги затвори граничните премини.

Овие две земји, заедно со Албанија, се единствените во Европа кои досега дозволуваа слободен премин на македонски државјани, а реципрочно, и нивните граѓани можеа да се движат низ земјата.

Поради големиот број на новорегистрирани случаи од почетокот на јуни наваму, ЕУ одлучи да не им дозволи влез на македонските граѓани на територијата на земјите-членки. Статусот ќе се ажурира на секои две недели.

Latest News

Германските ученици се вратија во училишните клупи

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Како на филм – Пoбeгнaлe од зaтвop од 12 кат со вpзaни чаршави

Бегство од затвор како на филм се случи во затвор во Оклахома. Двајца затвореници побегнаа од затворот на 12 кат откако врзааа чарашави во...

Дpaма: СЈО бара извинyвaњe од Стево Пендаровски

Во врска со изјавата на Претседателот на Република Северна Македонија г-дин Стево Пендаровски која ја упати по повод чествувањето на Денот на Републиката од...

За само три месеци Владата на СДСМ го зголеми јавниот долг за милијарда евра

За само три месеци Владата го зголемила јавниот долг за една милијарда евра. Јавниот долг кој на крајот од првиот квартал оваа година изнесуваше...

Само во јули пoчинaлe 191 граѓанин од Koвид 19

Со втора најцрна корона статистика во Европа Македонија влегува во втората половина од летото. Четирите нови смртни случаи вчера ја ставија земјава на второто...

More Articles Like This