МАКЕДОНИЈА ЌЕ ДОБИЕ ДАТУМ ЗА ЧЛЕНСТВО: Кога Зоран Заев ќе oдгoвapa како Иво Санадер, Македонија ќе добие датум за преговори

Поврзано

ГОСПОД ЌЕ ГИ ЧУВА ДЕЦАТА: Родителите во државни фирми мора да одат на работа, на тие во приватен сектор им се заканува отказ ако...

Родителите од понеделник ќе се соочат со голем проблем со чување на децата откако Владата објави дека завршува седењето...

Велат не нема, но еве сме по цел свет- Македонци од Америка во маици со лик на Делчев

Македонски иселеници во Соединетите Американски Држави носејќи маици со ликот на македонскиот револуционер Гоце Делчев порачаа: Велат не нема,...

(Видео) МИХАИЛОВ: На Китка се врши невидено голема сеча на дрва?

Тортевски вели дека СДС биле мрзеливи. Слушајќи го, мене нешто друго ме загрижува во неговата изјава? Тортевски вели дека...

Условот за добивање на датум за старт на преговори со Европската Унија, а поставен од Франција е Зоран Заев да одговара за неправилно и незаконско работење. Ова, ако судиме според она што го напишал Ненад Новковски, екс-министер за образование и наука и франкофон

Според Ненад Нововски, Македонија ќе добие датум за преговори со Европската Унија кога ќе бидат исполнети условите кои ги поставува Франција. Условите се, Зоран Заев да го снајде судбината на Иво Санадер.

Иво Санадер пак, бивш премиер на Р.Хрватска и бивш претседател на партијата ХДЗ, доби пет години затвор кои на почетокот на годинава му ги потврди и Хрватскиот Врховен суд. Санадер е осуден за проневера на 2 милиони евра, од кои 1.3 милиони евра си ги однел во картонска кутија дома.
Парите ги стекнал преку нелегално издавање на дозвола за градба на хрватски бизнисмен, од кого земал и „Рекет“ во вредноста за која е осуден. Хрватскиот суд бара од Санадер и да ги врати парите кои нелегално ги стекнал.

Санадер пред неколку години беше фатен на граничен премин во обид да избега од државата.

Зоран Заев пак е два пати аболиран политичар. Во првиот случај за проневера на 800.000 евра во случајот „Глобал“. Вториот пат аболиран со општата аболицја на Ѓорѓе Иванов. Експертите дебатираат дали Заев добил и трета аболиција кога судот во Струмица го прогласи Зоран Заев за невин во случајот за барање на 200.000 евра поткуп од бизнисмен за издавање на градежна дозвола. Бизнисменот го снимил разговорот со Заев, а истиот беше емитуван во јавност.

Од август годинава, Зоран Заев е индициран како можен учесник во криминалната афера „Рекет“ во која Бојан Јовановски – Боки 13 и Катица Јанева рекетирале бизнисмени со ветување дека ќе им ги намалат затворските казни, односно ќе им ги укинат притворите кои биле барани од СЈО.

Во исказот на Орце Камчев, Зоран Заев се споменува како човек кој го предупредил Бојан Јовановски дека ќе биде отворена истрага против него по пријава на бизнисменот во ОЈО.

-На прашање дали после средбата со премиерот Заев, имал контакт со Бојан Јовановски или со Катица Јанева, подносителот одговори не, но имав комуникација со Зоран Милевски кој што имаше добиено информации дека сум го пријавил случајот, мислам дека од премиерот, стои во записникот на обвинителството за организиран криминал од исказот на Јордан Камчев.

Замислете Зоран Заев ги предупредил како што вели ,,педерот” и Кичеец дека против нив има пријава и да ги прекинат сите контакти со Орце Камчев.

А.Митовски

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести