МАКЕДОНИЈА ЌЕ ИМА СВОИ ПРЕТСТАВНИЦИ ВО ФИНАЛЕТО НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ: Начевски и Николов ќе го судат финалето на ЕП

Поврзано

Официјално: Еве кога повторно ќе заигра РК Вардар во Лигата на шампиони

Eвропската ракометна федерација ги објави конечните термини за натпреварите од Лигата на шампионите, која во новата сезона ќе има...

Македонија ќе ја пречека Финска во „Борис Трајковски“

Македонската ракометна репрезентација ќе го почне новиот квалификациски циклус за ЕП 2022 со домашен натпревар против Финска, што ќе...

Филип Лазаров пoзитивeн на Koвид-19

Македонскиот репрезентативец, Филип Лазаров, кој настапува во германскиот клуб Ратингер бил позитивен на корона вирус враќањето од Македонија во...
- Advertisement -

Најдобрите македонски судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов добија уште едно признание од Европската ракометна федерација и потврда дека се меѓу најдобрите арбитри.

Македонската судиска двојка е делегирана да ја дели правдата на финалниот натпревар на Европскиот шампионат во Стокхолм. Начевски и Николов беа во елитната група на арбитри на овој шампионат и судеа во вториот круг од натпреварувањето, а по одличните оценки за нивниот ангажман ЕХФ ги делегираше да бидат дел од големото финале в недела.

Германците Ларс Гајпел и Маркус Хелбиг ќе го судат натпреварот за бронзениот медал, а за соочувањето за петтата позиција меѓу Германија и Португалија се делегирани Швеѓаните, Мирза Куртагиќ и Матијас Ветервик.

Полуфиналето меѓу Норвешка и Хрватска ќе го судат Оскар Лопез и Анхел Рамирез од Шпанија додека Чесите, Вацлав Хорачек и Јиржи Новотни ќе ја делат правдата дуелот меѓу Шпанија и Словенија.

Latest News

Кpивичнa пpијaвa за стружанец кој пyкaл во дебарското село Џепиште

Кривична пријава заработи жител на струшкото село Октиси кој пукал на домашна веселба во дебарското село Џепиште. -Поради постоење основи...

КОЛУМНА НА ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ: Првиот kypшум за Македонија

Наследената функционерска структура, наследена од СФРЈ, вешто распоредена во сите партии, со атентатот на Киро Глигоров беше скршена, катализирајќи го распадот на Македонија. На...

(Видео) Cилната eкcплозиja го пpeкина интервјуто на новинарката, но камерата продолжи да снима

Цел свет зборува за стравичната експлозија која се случи во вторникот во Бејрут, главниот град на Либан. Истрагата за експлозијата е во тек, а засега...

Дескоска: Собранието е веќе конституиpaно, тече рокот за доделување на мандатот

Собранието е веќе конституирано и тече рокот од 10 дена за доделување на мандатот за состав на Влада, вели министерката за правда во заминување...

Пронајдени 17 мигpaнти во близина на бензинска пумпа во Радовиш

На 06.08.2020 во 01.50 часот на бул.„Александар Македонски“, во близина на бензинска пумпа во Радовиш, полициски службеници од Полициска станица Радовиш пронашле 17 мигранти,...

More Articles Like This