МАКЕДОНСКАТА ВИТНИ ХЈУСТОН: Има само 13 години и голем талент за пеење

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

Младата битолчанка Јована Здравевска пее како Витни Хјустон. Тоа го покажа преку каверот ,,I have nothing” (Јас немам ништо) од Витни Хјустон, обработен заедно со MeowDucton Production. Претходно таа изпеа кавер и на добро познатите песни ,,Virtual Insanity” на Jamiroquai и ,,Perfect” на Ed Sheeran.

Јована има само 13 години и голем талент за пеење. Таа е учи во Државно музичко училиште во Битола, свири виолина и пијано, а компонира и песни. На шести април ќе настапи на фестивалот „Андерфест“ во Скопје со свои три песни на англиски јазик. Англискиот јазик и е како втор мајчин јазик. Но, таа пее на повеќе јазици.

Има освоено и второ место на државно ниво по француски јазик како вокален солист на Француската франкофонија. Прво место на државниот натпревар за вокални солисти во Македонија, први места на меѓународниот натпревар АРТ ИН-Охрид и во 2017 и во 2018 та година и други учества и награди.

„За мене музиката претставува живот и иполнување на позитивните чувства и вибрации како начин за комуникација и споделување на истите помеѓу луѓето во светот“, вели Јована.

Таа има повеќе пасии, меѓу нив е и песните на Витни Хјустон.

Актуелно

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

Повеќе вести