Македонската економија со пaд од 4,5 отсто на бруто домашниот производ во 2020 година

Поврзано

Нова одлука на Владата: 1.500 денари ќе смее да потроши министер за работен ручек

Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, денеска од...

Битиќи: Поскапувањето ма маслото за јадење е оправдано

Единствениот механизам на државата за контрола на цените на производите во моментот е испекцијата која може да утврди дали...

РКЕ дoнece oдлyкa: Oвa ce нoвитe цeни нa гopивaтa oд пoлнoќ

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат на сила од полноќ. Малопродажните...
- Advertisement -

Македонската економија 2020 година ја заокружи со пад од 4,5 отсто на бруто – домашниот производ. Во последниот квартал од минатата година забележан е поблаг пад од 0,7 отсто на БДП.

Последните владини проекции за пад од -4,4 отсто се блиску до податоците кои ги објави Државниот завод за статистика. Во последното тримесечје најголем пад од 10 отсто имало рударството, но и трговијата на мало и големо која бележи пад од 7,9 отсто. Дејност со раст е земјоделството со позитива од 1,7 отсто. Само првиот квартал од 2020 беше со позитива од 0,9 отсто, за потоа земјата да влегува во ресеција со три последователни кватали во минус.

Latest News

Џафери ја злoyпотрeби функцијата претседател на Собранието

– Пратеникот Елми Азири од Алијанса за Албанците денеска на прес-конференција изјави дека смета оти ова што се случило...

More Articles Like This