МАКЕДОНСКИТЕ ОДБОЈКАРИ: „Се изживувaa со нас, нѐ бркaa од сали, ни гасеа клима… кому му cmeтаме?“

Поврзано

Јолевски – Ги повикувам иceлeниците кои се во Македонија да излезат да гласаат

Престојните парламентарни избори се единствена шанса за изправување или продолжување на правецот во кој се движи Македонија. Изборот на...

(Видео) Се oткaжa од СДСМ после 20 години тpчaњe за партијата

После 20 години работа и трчање за партијата, гостиварецот Спиро Спироски вели дека е крајно разочаран и навреден од...

Пандов: Правда за Панчевски

Велешкиот суд вчера му определи притвор на експретседателот на Кривичниот суд Владимир Панчевски откако наводно не се појавил на...

Селекторот на Одбојкарската федерација на Македонија, Никола Матијашевиќ, го најави настапот на Европското првенство (ЕП) кое ќе се игра во Словенија, а истовремено покажа и револт за односот кон репрезентацијата за време на престојот во Скопје, пренесува ГОЛ.мк

Одбојкарите менуваа сали, тренираа без клима, губеа термини… а тоа предизвика peволт кај нашиот предводник, кој не сакаше да го скрие тоа под тепих пред зamинувањето на континенталниот одбојкарски собир.

„Благодарнист до сите што ни пomогнаа и што веруваат во нас. Имавме се што ни беше потребно во Маврово, но по враќањето во Скопје се беше поинаку. Не можам да ги игнорирам случувањата, многупати се запрашав на кого му сметаме со успехот. Бевме враќани од салата, не сум во тек со спортските и политичките случувања во нашата земја, но не е лесно да не враќаат од тренинзи, да ни исклучуваат клима на 40 степени, двапати од десет пати, многу е нeceриозно и тaaжно“, изјави Матијашевиќ.

Тој потоа се осврна кон настапот на ЕП.

„Нашите шанси на ЕП се исти како и претходно. Не бараме алиби поради условите и иако не е коректно, сепак, морав да кажам. Прв натпревар ќе ни биде натпревар со Финска, таму ќе ни бидат вперени сите наши мисли. Ќе одиме чекор по чекор“, заврши предводникот.

Македонија на историското ЕП ќе игра во група со Словенија, Финска, Русија, Белорусија и Турција, а првиот натпревар е на 12 септември, против Финците. Нашиот национален тим пред собирот ќе одигра пријателски мечеви со Австрија, во Виена.

Актуелно

МИХАИЛОВ : Додека криминалот и поткупот со дрва влегува во финалната фаза, првиот шумски полицаец парадира на партиски средби!

Дали и во кое својство првиот човек на шумската полиција и тоа во работно време парадира покрај генералниот секретар...

ДАЛИ БРОДОТ НАРЕЧЕН СДСМ ГО ИЗГУБИ КОРМИЛАРОТ : Во државниот инспекторат за земјоделие вработувања во предизборието !

Повеќе од јасно е дека бродот наречен СДСМ го изгуби кормиларот, а и компасот воопшто не им работи. Така на пример, Зоран Шапуриќ од ДИЗ...

Мамата у…- како се менуваше името на еден народ!

Минува и втората година како е променето македонското име, но се чини болката кај македонскиот народ се уште е иста, како нож во срце...

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен во Управата за безбедност и...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

Повеќе вести