МАКЕДОНСКИТЕ РАКОМЕТАРИ СО НОВ ДРЕС НА МУНДИЈАЛОТ: Промовиран новиот дрес на Македонската ракометна федерација пред почетокот на Светското Првенство

Поврзано

Кирил Лазаров ја игра последната сезона во својата кариера

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров ја игра последната сезона во својата кариера, објави тој во интервју за...

Новак Ѓоковиќ го победи kopoнавиpусот

Светскиот тениски рекет број еден Србинот Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена го победија смр тоносниот коронавирус, покажаа резултатите...

Бидејќи белите фигури го прават првиот потег, Австралиска корпорација шахот го смета за рacиcтичкa игра

Австралиската радиодифузна корпорација („ABC“) спроведе истрага во која заклучи дека шахот е расистичка игра. Анкетарите на корпорацијата ги прашаа...

Со новиот дрес македонските ракометари ќе настапат на СП кое од 10 јануари стартува во Германија и Данска.  Денеска беше промовирана новата опрема (дресот) со која ракометната селекција на Македонија ќе настап на Мундијал во Германија и Данска.

Не очекува голем настан кој е многу важен за нашата селекција, за разлика од претходните години одиме со подмладен состав, со многу млади играчи кои што многу ветуваат, кои што се големи таленти и очекуваме во блиска иднина дека сите тие таленти ќе го понесат товарот и ќе продолжат по нашите стапки. Мислам дека ние повозрасните направивме многу за оваа селекција во изминатите години со наша поддршка и на ова првенство ќе пробаме да ја направиме среќна нацијата. Да го дадеме нашиот максимум, ќе видиме во текот на СП за што ќе биде доволен“, истакна капитенот Кирил Лазаров.

Единствената проверка нашите ракометари ќе ја имаат во двомеч против Србија, кој ќе се игра во  СЦ „Борис Трајковски“. Првиот натпревар меѓу Македонија и Србија, утре (петок) од 20 часот, а истиот ќе отворен за публика, додека в сабота селекциите ќе одиграат меч затворен за јавноста.

Македонија е во групата Б во која за противници ќе ги има селекциите на: Шпанија, Хрватска, Исланд, Бахреин и на Јапонија, против која на 11 јануари ќе го одигра првиот натпревар на Мундијалот.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести