August 11, 2020, 1:35 pm

МАКЕДОНСКИ ГЕНИЈАЛЕЦ:Христијан Арсов дете со натпросечен коефициент на интелигенција!

Поврзано

УГЛEДHИ НАУЧНИЦИ: Cмpтта не пocтои

Животот по смртта е една од најголемите мистерии на човештвото, но сега експертите тврдат дека не постои смрт на...

Упадна на венчавката и му довикуваше на младоженецот: „Носам твое дете“ (ВИДЕО)

Снимката на која се гледа како наводно бремената љубовница упаднала на свадбата и му довикувала на младоженецот дека носи...

Градинките се отвораат од 1-ви септември?

Од градинките, денеска до родителите пристигна прашалник за тоа дали навистина родителите имаат потреба детето да биде во градинка. Тие...
- Advertisement -

Има само седум години,а веќе посетува настава за шестооделенци.Хрисијан Арсов од Велес е мал генијалец.Со натпросечен коефициент на интелигенција,тој лесно ја совладува математиката и напамет множи двоцифрен со троцифрен број.
Христијан на две години почнал да чита.Прво латиница па кирилица.Прво одделение учел само еден месец и оттогаш постојано напредува по едно скалило.Себеси се гледа во иднина,во многу професии.Хрисијан сака постојано да учи и да прашува за нови работи.
Се го интересира и прашува многу.Треба само да ги имате одговорите,вели неговата мајка Борка,која заедно со својот сине постојано на релација Велес-Скопје,бидејќи освен редовното основнообразование,Христијан се доусовршува на приватни напредни школи.Тоа бара многу пари,вели таа.

Христијан мора да добие соодветен третман од државата,ако таа сака да го задржи овој и слични на него генијални умови,порача градоначалникот на Велес Аце Коцевски, доделувајќи му го признанието.
Македонијан нема програма за ваквите генијални умови.На Христијан му е честоздодевно на настава, оти одамна ги совладал лекциите кои ги учат.За секое негово напредување во класично образование,родителите мораат да бараат дозвола од ресорните институции.
Христијан е неуморен и сака да знае се,дури и како се ракува со камера.Тој веќе победува на натпревари со многу повозрасни генерации од него.Неговите успеси ги препозна општината која му додели признание за најдобар млад грнијалец за 2018 година.

Latest News

САД и се зakaни на Србија: Tpeба да бидете свecни за pизиkoт на кyпувaње opyжје од Кина

Се сложуваме дека набавката на воена и одбранбена техника е суверена одлука на секоја земја. Сепак, владите треба да...

(Фото) Пoкaжa сo штo pacпoлaгa – Дeвojкa нa Лyиc Хaмилтoн цeлocнo гoлa

Викторија Одинцкова е девојка на шесткратниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон. Веројатно ја паметите по тоа што беше уапсена поради акробациите кои ги изведуваше...

Kaтacтpoфа, нови 141 зapaзени од кopoнавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-10,...

Axмети ќе пpaвел влaдa со СДСМ, го инфopмирал Мицкоски на cpeдбата во Собрание

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција откри што разговарале со првиот човек на ДУИ, Али Ахмети на нивната средба. Со Ахмети имавме...

Вучиќ ќе ја пpими рyckaтa вakцинa пpoтив kopoнa виpycoт

Српскиот претседател Александар Вучиќ на прес-конференција на Савскиот плоштад коментираше и за потврдената Руска вакцина против корона вирусот. „Со радост слушаме дека е направена вакцина....

More Articles Like This